Náš web nedávno psal, s odvoláním na agenturu TASS, že Rusko již vydává očkovací pasy svým občanům očkovaným proti COVID-19. Z jiných zpráv se však zdá, že se jedná jen o propagandu. 26. února zpravodajský web RBC vydal zprávu, že úvahy zavedení očkovacích pasů jsou předčasné. Měsíc a půl poté, co na stejném webu vyšel článek o dekretu prezidenta Putina, který vydávání prý přikázal. Možné tedy je, že pasy vydává jen Baškorostán. A ani to není jisté.

Ruská média také tvrdí, že ve Švýcarsku zemřelo 16 lidí po očkování proti COVID -19. Je to zpráva z ruských médií s datem 26.2. nebo 27. 2. 2021. Zprávu přinesl i český web ruské státní agentury Sputnik. Ruská média se odkazují na to, že to prohlásila švýcarská vláda. Po rozkliknutí ovšem najdete pouze stránky švýcarské vlády a mrtví nikde. Ke konci článku je dokonce citace agentury Swissmedic, která uvádí, že žádnou souvislost mezi vakcinací a úmrtím nevidí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.