Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Monitoring

Rozhovor s laborantkou jako údajný důkaz podvodu s PCR testy

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Na sociální síti Facebook se šíří rozhovor s jednou laborantkou, který byl nahrán skrytou kamerou na jednom z odběrových míst PCR testů. Muž se ve videu ptá, co znamená, že je „pozitivní nebo negativní“. Laborantka odpovídá správně, že PCR zkoumá přítomnost viru v těle. Dále se ptá, zda znamená, že je nakažlivý, pokud je pozitivní.

Laborantka se ve videu trochu nešťastně vyjádřila o tom, jak se pozná, jestli je člověk infekční. Hovoří o situaci, kdy má člověk měsíc po prvním pozitivním PCR testu a PCR mu neustále identifikuje ten mrtvý virus, přestože už (třeba prokazatelně podle krve) infekční není. Faktem je, že PCR test skutečně zkoumá přítomnost viru a nepozná, zda se jedná o infekční vir nebo fragmenty (tzv. mrtvý virus). Právě proto se 90 dní po prodělání infekce člověk nemusí testovat.

V očích dezinformátorů je to však důkaz, že pozitivní bezpříznakový člověk není infekční. Tak tomu skutečně není. Virus můžou šířit i lidé, kteří jsou bezpříznakoví. Vědci z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zjistili, že takzvaní „bezpříznakoví jedinci“ mohou za přenos viru dokonce ve více než polovině všech případů. Bezpříznakoví přenašeči tvoří velkou část všech lidí infikovaných covidem. Autoři studie z Nemocnice u svaté Anny v Brně upozorňují, že nejúčinnější metodou k zabránění přenosu je fyzické distancování a omezení přímých hovorů s nakaženým. Také vybízejí k testování všech kontaktů v domácnosti včetně bezpříznakových jedinců.

Video s nesmyslným výkladem má tisíce sdílení. Šíří ho například známá postava dezinformační scény Michal Shark Hašek nebo Aneta Svobodová.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.

Recent Posts

Rajchl dává za příklad Rumunsko, to se však euro chystá přijmout

Předseda PRO Jindřich Rajchl se netají, že je odpůrcem toho, aby Česká republika přijala měnu…

13 hodin ago

Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací, varují zpravodajci a experti

„Rusko vydává nejméně 1,5 miliardy USD na šíření falešných zpráv a dezinformací o Ukrajině, volbách,…

2 dny ago

Kam se vydalo Slovensko? Kandidát na ředitele slovenské televize se ptal, zda existují důkazy, zda je země kulatá

Na Slovensku se dějí věci. Blízký spolupracovník slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové Lukáš Machala dal…

2 dny ago

J. K. Rowlingová nekoupila žádný byt v Moskvě

I v českém prostředí se šíří zpráva, že známá spisovatelka J. K. Rowlingová koupila byt v Moskvě.…

3 dny ago

„Osvobodili nás Rusové, obsadili Ukrajinci.“ Demagogie se stále šíří internetem

Příznivci Kremlu je stále šířena dezinterpretace historických událostí. Asi nejhloupějším lze nazvat argument, že v roce…

4 dny ago

Dohoda neobsahuje žádné vyslání vojáků ani vyhlášení stavu ohrožení

Česko domlouvá s Ukrajinou podobu bilaterální dohody o bezpečnostní spolupráci. Podobnou smlouvu už má, nebo…

4 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google