Na sociální síti Facebook se šíří rozhovor s jednou laborantkou, který byl nahrán skrytou kamerou na jednom z odběrových míst PCR testů. Muž se ve videu ptá, co znamená, že je „pozitivní nebo negativní“. Laborantka odpovídá správně, že PCR zkoumá přítomnost viru v těle. Dále se ptá, zda znamená, že je nakažlivý, pokud je pozitivní.

Laborantka se ve videu trochu nešťastně vyjádřila o tom, jak se pozná, jestli je člověk infekční. Hovoří o situaci, kdy má člověk měsíc po prvním pozitivním PCR testu a PCR mu neustále identifikuje ten mrtvý virus, přestože už (třeba prokazatelně podle krve) infekční není. Faktem je, že PCR test skutečně zkoumá přítomnost viru a nepozná, zda se jedná o infekční vir nebo fragmenty (tzv. mrtvý virus). Právě proto se 90 dní po prodělání infekce člověk nemusí testovat.

V očích dezinformátorů je to však důkaz, že pozitivní bezpříznakový člověk není infekční. Tak tomu skutečně není. Virus můžou šířit i lidé, kteří jsou bezpříznakoví. Vědci z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zjistili, že takzvaní „bezpříznakoví jedinci“ mohou za přenos viru dokonce ve více než polovině všech případů. Bezpříznakoví přenašeči tvoří velkou část všech lidí infikovaných covidem. Autoři studie z Nemocnice u svaté Anny v Brně upozorňují, že nejúčinnější metodou k zabránění přenosu je fyzické distancování a omezení přímých hovorů s nakaženým. Také vybízejí k testování všech kontaktů v domácnosti včetně bezpříznakových jedinců.

Video s nesmyslným výkladem má tisíce sdílení. Šíří ho například známá postava dezinformační scény Michal Shark Hašek nebo Aneta Svobodová.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com