Na sociální sítí se masivně šíří video kanálu „kla.tv“, které varuje před vakcínami mRNA, která má zmezit propuknutí onemocnění COVID-19. Ačkoliv video se tváří jako zpráva masmédií, kanál „Kla.tv“ (Klagemauer.tv) rozhodně médiem není. Jedná se o kanál náboženské sekty Organic Christ Generation (OCG) Ivo Saseka. Jedná se v německy hovořících zemích o známý dezinformační kanál, který v minulosti šířil například dezinformace o dění na Ukrajině, antisemistické konspirační teorie o 11. září a spolupracuje s krajně-pravicovou AfD.

V úvodu videa se moderátorka zmiňuje, že Bill Gates údajně připustil, že nová vakcína proti COVID-19 bude mít 700 000 „poškození“, tedy objeví se u 700 000 lidí nežádoucí účinky. Bill Gates však nic takové neřekl. Jak upozorňuje agentura AP, jeho citát zněl absolutně jinak. Bill Gates řekl, že nežádoucí účinky u 1 z 10 000 lidí je mnohem menší riziko, než kdyby vir nakazil 700 tisíc seniorů.

Video se následně zmiňuje o vakcíně proti prasečí chřipce, která způsobuje narkolepsii. Jak upozorňuje SÚKL, epidemiologické studie z Finska a Švédska ukazují, že v těchto dvou státech existuje u dětí a mladistvých vztah mezi očkováním vakcínou Pandemrix a narkolepsií. Evropská léková agentura následně doporučila „omezit používání pandemické chřipkové vakcíny Pandemrix u dětí a mladistvých do 20 let vzhledem k vzácným případům výskytu narkolepsie u mladých osob.“

Následně se video zabývá tvrzeními Dr. Wolfganga Wodarga. Na úvod je nutné napsat, že Wolfgang Wodarg je znám šířením neověřených informací a německá média pravidelně ověřují jeho falešná tvrzení. Video také zmiňuje Dr. Stefana Hockertze, jehož tvrzeními se také v minulosti věnovaly fact-checkingové weby (1, 2).

Video však nepřináší jakékoliv faktické argumenty, jak údajně mRNA vakcíny mění DNA. Toto tvrzení přijímá jako fakt na základě tvrzení dvou výše uvdených vědců, kteří byli v minulosti mnohokrát přichyceni s šíření nepravdivých tvrzení. Tvrzení o možné změně DNA způsobené očkováním se objevují opakovaně. Těmto tvrzením v souvislosti s covidem-19 se již opakovaně věnovaly fact-checkingové organizace Poynter, Full Fact, či agentury AP a Reuters. Vždy se stejným výsledkem. Tyto tvrzení jsou falešná.

Zasahování do lidské DNA je všeobecně odsuzované a vědci volají o vysloveném zákazu. Pokusy o genetickou modifikaci dětí se objevily jen v Číně. „Tým čínského genetika Che Ťien-kchueje oznámil, že upravil DNA dvou malých holčiček Anny a Lulu, které se narodily rodičům infikovaným virem HIV. A to ještě před jejich narozením. (…) Není ani jasné, jestli se modifikace povedla a obě holčičky jsou skutečně virem HIV nenakažené, strůjce výzkumu Che Ťien-kchuej však byl na sklonku roku odsouzen na tři roky do vězení. Jednal na vlastní pěst, a to se v Číně netoleruje,“ píše Need.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.