Konspirační časopis Šifra vydal článek: „Jak se dělá pandemie.“ Článek je postaven na skutečných slovech Wolfganga Wodarga, který byl 15 let poslancem německého Bundestagu za sociální demokracii (SPD). Jeho vyjádření však vyvolalo obrovskou vlnu kritiky ze strany německých vědců i veřejnosti, což časopis vůbec nereflektuje. Různá německá média zkoumala přesnost jeho výroků a dospěla k závěru, že jeho tvrzení ve velké míře odporují faktům.

Jeho slovům se věnovala tato média:

Tages Spiegel

SWR WISSEN

BR24.de

Naumburger Tageblatt

MDR.de

Watson.ch

Nordkurier

„Wolfgang Wodarg relativizuje vědecké znalosti a mísí fakta s domněnkami,“ píše například Tages Spiegel. Deník upozorňuje na to, že mnoho výroků, které Wolfgang Wodarg ve svých videích říká, nelze zkontrolovat. K některým tématům vyjadřuje pouze svůj názor, k jiným formuluje nepotvrzené teze, občas mísí fakta a předpoklady. I tak Tages Spiegel ověřil minimálně 5 nepravd:

  1. Wodarg nesprávně tvrdí, že se nejedná o virus, který se rychle šíří.
  2. Je pravda, že počet osob postižených chřipkou nebo onemocněním dýchacích cest každoročně kolísá. S šířením koronaviru to však nemá nic společného.
  3. Je pravda, že koronové viry existují již dlouhou dobu. Stejně jako všechny viry se neustále mění. Ne všechny změny jsou nebezpečné. Některé změny virů mohou být nebezpečné, jako například ty, které Sars-CoV-2 produkoval.
  4. Wodarg nemluví pravdu o testu Christiana Drostena
  5. Nebylo prokázáno, že by ibuprofen zhoršoval průběh koronaviru – jedná se o nepotvrzenou hypotézu

Zpravodajský web SWR.de přidává další nepravdy a vysvětluje je:

  1. „Pokud bychom netestovali, koronaviru bychom si nevšimli“ – to není pravda
  2. „Nemocnice jsou zatíženy panikou, nikoli novými případy nemoci“ – není to pravda
  3. „Vládní opatření jsou přehnaná“ – není to pravda

 

Od slov Wolfganga Wodarga se distancovala německá SPD. „Jeho slova o koronaviru jsou lživá a nebezpečná,“ píše předseda poslanecké frakce SPD Karl Lauterbach.

Jak nebezpečný koronavirus může být se můžeme přesvědčit v Itálii. Na nákazu zde umírají stovky lidí denně již 14 dní po sobě. Relativizovat toto onemocnění je nebezpečné.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.