E-maily jsou stále rozesílány pomluvy týkající se spolku Milion chvilek pro demokracii. Asi ty nejubožejší pomlouvají zakladatele spolku a píší o nich nepravdivá tvrzení. Jeden z nich je tento.

Text řetězového e-mailu:

   „ Souhlas!
    Myslím, že ty pubertální hošíky z Milionu úchylek příliš přeceňujete. Oni jsou jen marionetami někoho jiného a nakonec tu nejde ani o nějakého Babiše, Zemana, či Benešovou. V současné situaci je pád vlády či rezignace prakticky něco, s čím nemůžou počítat (a ani nepočítají) ani organizátoři a ani ti, kdo za nimi stojí.
    Podívejme se blíže na ty dvě obskurní postavičky, hošíky sotva plenám odrostlé – Mináře a Rolla. První zmíněný je promigrační aktivista, který pobíhá po demonstracích s transparentem “Uprchlíci vítejte”, zná se tedy zcela jistě i s mnohými Piráty. Druhý – Roller je pro změnu genderový aktivista, zastánce homo manželství a rozličných úchylek. Oba mají mimo sluníčkových názorů společné ještě jedno -působení na pražském semeništi smažek – Klinice. Oba se také účastní různých protidemonstrací – tedy demonstruje-li se proti migraci, islámu či EU, tak právě oni jsou mezi těmi, kdo podobné demonstrace narušují. To jsou “demokraté”, že??? Přitom jejich demonstrace jim nikdo nenarušuje. Za těmito dvěma hošíky pak stojí jistý podnikatel Jaroš, t.č. žijící v Kataru, známý to zastánce islámu. A jak známo, Katar je spolu s SA hlavním sponzorem české muslimské obce, tyto dvě země jsou tedy hlavním sponzorem islamizace u nás (ale třeba i ve Francii a některých dalších evropských zemích s početnější arabskou komunitou).
    Jaký je tedy cíl Milionu úchylek? Všimli jste si, že nevolají po předčasných volbách? Jistě nepočítají ani s demisí Babiše, Benešové či Zemana. Jde jim totiž o jediné – prezentaci nové strany, takové té sluníčkové, havlistické. Protože Piráti došli na maximum a na víc, než nějakých 13% nemají šanci se dostat, kalouskovci a černoprdelníci jsou de facto politické mrtvoly a STAN jen bezvýznamná stafáž, potřebují stranu, která by zaujala nejen kované havlisty, ale i zaryté odpůrce Babiše či Zemana. Nejspíš si dělají naděje, že tato nová strana bude natolik silná, aby mohla v koalici s jinými nadšenými sluníčkáři po příštích volbách vládnout.
    Nicméně odhaduji, že jen vysají část Pirátů a ODS, zcela vysají TOPhnus a STAN a možná i KDU, aby záhy zjistili, že ani v koalici s tím zbytkem, který nevysají, nedají kýženou většinu. Přece jen je u nás většina lidí proti islámu, migraci a genderovým nesmyslům, takže jakmile voliči zjistí, co jsou zač osoby, stojící za novou stranou, vyhnou se jim obloukem. Těch pár sluníčkových voličů je možná dostane nad 5%, ale jen tak, aby i oni tak, jako dnes demoblok, dělali v PS pouhou ukřičenou stafáž.“

Odpověď Českých elfů:

Milion chvilek není zárodek nové politické strany.

Kolem Milionu chvilek pro demokracii a jeho představitelů se šíří neuvěřitelné množství bezostyšných lží. Mnohokrát bylo řečeno, že není cílem představit novou politickou stranu: „Chceme zůstat nadstranickou občanskou iniciativou. Myslíme si, že politické strany jsou důležité, a nakonec to řešení problému musí  být i ve volbách. Ale jsou tady dvě strany jedné mince: politické strany a občanská společnost.  A naše síla spočívá v tom, že dokážeme spojovat různé lidi s různými názory. Tyto lidi spojuje obrana kvalitní a zdravé demokracie.  Kdybychom se stali politickou stranou, začali se vymezovat na pravolevé ose, začali bychom mít konkrétní názory, tak dvě třetiny lidí by nám řekly „nezlobte se, už za nás nemůžete mluvit“. Ptali jsme se i našich signatářů a ukázalo se, že to vidí jako my. Jen sedm procent si myslí, že bychom se měli stát politickou stranou.”

Přehled všech možných mýtů o osobě Mikuláše Mináře (spojení s klinikou … ) i s jeho komentářem vyšel nedávno na Manipulátorech: „S Klinikou nemám nic společného a nikdy jsem v ní nebyl.“

Na Wikipedii se dá najít pěkný přehled činnosti a akcí Milionu chvilek – po rozbíjení cizích demonstrací ani stopy.

Martin Jaroš není podnikatel, pracuje v současné době jako marketér pro katarského mobilního operátora. S propagací islámu je to u něj složitější: „Multikulti – tak, jak ho obvykle prezentují sluníčka – dle  mého skromného názoru nefunguje. Ono to vypadá krásně – k obědu si dáme pizzu u Giovanniho na rohu, na véču skočíme pro kebab k Hamidovi a pak se všichni obejmeme nad sklenkou fair trade džusu. To je  povrchní a zavádějící představa. Multikulti, aby fungovalo, potřebuje spoustu práce a extrémně tvrdé zákony. Tvrdší, než jsem viděl z jakéhokoli vyjádření sluníček v ČR. Pravda totiž je, že té práce je tolik, že se ji vlastně ještě nikde v EU nepodařilo zvládnout.”

Vztah Jaroše k Milionu chvilek spočívá v tom, že ho jako vlivnou osobnost veřejného života nechali dvakrát promluvit na demonstraci a z rozdílnosti dikcí i obsahu sdělení je poměrně zřetelné, že se s milionem chvilek určitě neshodne na všem. Poslední projev zde. Jestliže někdo naznačuje, že demonstrace nějakým způsobem Jaroš platí, jako odpověď snad stačí transparentní účet iniciativy, kde lze vidět jak se výsledné úctyhodné částky daly dohromady z tisícikorun a někdy i stokorun.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.