Na sociální síti Facebook se objevil pomlouvačný příspěvek, který útočí na zakladatele spolku Milion chvilek pro demokracie Mikuláše Mináře. Sepsal ho Přemysl Horst Habart a má už přes 1 800 sdílení. Článek plný pomluv například tvrdí, že Mikuláš Minář prý byl podezřelý z distribuce drog, nepocházel prý z dobře zajištěné rodiny, prý se angažoval v spolku Klinika, prý mu hrozilo vyloučení ze školy a „demonstrace jsou organizovány v koprodukci i s Antifou z Německa, našimi Piráty, Zelenými.“

A jak je to doopravdy? Jedná se jen o snůšku pomluv. Co o Mikulášovi jde zjistit? Pochází z jihočeských Vodňan. Býval skautským vedoucím a lektorem prevence proti šikaně na školách. To samo o sobě se vylučuje s braním návykových látek. Osoby závislé na drogách mají také často problémy s placením svých závazků. Je tedy lehce dokazatelné, že Mikuláš Minář se nenachází ani v insolvencím rejstříku ani v centrální evidenci exekucí. Ostatně. V insolvenčním rejstříku se nenachází ani nikdo jiný s příjmením Minář nebo Minářová bydlící ve Vodňanech. Ostatně, netrvalo ani pár vteřin si ověřit, že jeho otec není „pingl“, ale provozovatel Zábavného centra Družba. To, že Mikuláš Minář nikdy nebyl trestán dokládá i založení spolku Milion Chvilek. Osoba, která spolek zakládá nesmí být nikdy trestaná, ani nesmí být v úpadku.

Že Mikuláš Minář nikdy neměl cokoliv společného s Autonomním centrem Klinika se zase můžeme přesvědčit ve výpisu spolku Kolektiv ACS Klinika, z. s.. V něm figuruje 6 jmen, nikoliv však Mikuláš Minář. S organizací Člověk v tísni má společné akorát to, že se účastnil jedné jejich soutěže pro televizi Seznam. Studoval dvouobor filosofie-bohemistika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a obor evangelická teologie na Evangelické teologické fakultě téže univerzity. Po založení spolku přerušil studium a začal se naplno věnovat organizování demonstrací.

Příspěvek je tedy plný osobních útoků a vyloženě lží. Mikuláš Minář podle našich informací zvažuje právní kroky. Není to první pomluva podobného charakteru. Podobný postup bylo možné sledovat před 2. kolem prezidentských voleb, kdy podobně byl pomlouván Jiří Drahoš.

Reakce Mikuláše Mináře:

“To je výborný, tak velkou slátaninu a snůšku lží už jsem dlouho nečetl 😀

– Autor nemůže uvést jména zdrojů, protože žádné nemá
– Můj otec nepracuje jako „pingl“, má v nájmu vlastní hospodu a je to druhý nejlepší výčepní Prazdroje v Jihočeském kraji
– Žádná z mých babiček není katolička
– Říká se „školní řád“ ne „školský řád“. ?
– Podezření z distribuce drog je zoufalost par excellence. Už chybí jenom dodatek, že zneužívám děti, každé ráno hajluji a jím koťátka za úplňku. :D 
– S Klinikou nemám nic společného a nikdy jsem v ní nebyl.
– Nebyl jsem ze školy vyloučen, formálně stále ještě studuji, na prospěch se můžete přeptat mých profesorů.
– Milion chvilek pro demokracii jsem založil já spolu s přáteli, Člověk v tísni v tom nehrál žádnou roli.
– A zbytek těch lží jsou už vyslovené bláboly, kterým snad nemohou uvěřit ani ti nejpošetilejší :D. K německé Antifě a českým politikům chybí dodat už jen ilumináty, islámský stát a George Soroše. Jo a vlastně ještě Americkou ambasádu a zednáře.
– Neslehla se po mně zem a nikdo mě nikam neodstavil, pracuji na přípravách Letné. Přijeďte se osobně podívat, že tam na pódiu nebude Kalousek ani se nebudou rozdávat žádné peníze. Máme transparentní účet a stovky drobných dárců, kteří nám věří. Nemáme ani korunu z veřejných zdrojů, ze zahraničí nebo od záhadných miliardářů. ?
– Nevěřte všemu jen proto, že to anonymní trollové bez profilové fotky píšou na internetu.
– Nenechte se zblbnout, ověřujte si zdroje.
– Zvažujeme právní kroky a žalobu na toho lháře, který si tyto lživé pomluvy vymyslel a dopustil se tím trestného činu pomluvy podle § 184 trestního zákona.

Díky všem, kteří to dočetli až sem a kteří třeba alespoň trošičku pozmění názor. Chápu, že Vás třeba štve to, co děláme. Respektuju to a respektuju, že jste třeba volili pana Babiše. Myslím, že nasliboval správné věci, ale že zklamal a ty sliby nesplnil. Není jiný než zkorumpovaní politici před ním. Je ještě horší, povýšil lež na normální stav. Jen proto protestujeme. Je tak těžké to pochopit? Nechceme žádnou revoluci, chceme jen vyjádřit svůj názor, na to máme ústavní právo. Nezpochybňujeme výsledky demokratických voleb, volby vyhrálo ANO a má mít premiéra. Ale měl by to být někdo jiný než pan Babiš, někdo, kdo nemá tolik problémů, které poškozují celou naši zemi. I jiní premiéři přece odstoupili, když měli problém (Gross, Nečas) – proč to najednou Babišovi tolerujeme? Každý politik byl demokraticky zvolen. Znamená to, že si může dělat cokoliv, porušovat pravidlo za pravidlem a my máme prostě mlčet?

A až se zeptáte – proč jste nekřičeli dřív, když se kradlo před Babišem, tak odpovím jednoduše – proto, že jsme byli moc mladí. Často nám nebylo ještě ani dvacet. Teď se konečně zajímáme o politiku a je to zase špatně. Ale proč jste tehdy neprotestovali vy? Kdybyste se pořádně ozvali vy, tak by tu dneska nebyl ani Babiš, ani bychom nemuseli protestovat my.”

Děkuju za pochopení všem, kteří dají mému textu šanci, a přeju všem, kteří se budou nadále pohoršovat a rozčilovat (protože dobře ví, že jsme zkorumpovaní a řízení zvenčí), ať je neklepne pepka kvůli bezvýznamné snůšce lží.

AKTUALIZACE: Vyjádření Ústavu filisofie a religionistiky FF UK

 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.