Vít Rakušan postupně objede velkou část České republiky s takzvanými „Debatami bez cenzury“. V nich dává prostor vyjádřit se místním lidem a klást mu i nepříjemné otázky. Akci často zneužívají však i dezinformátoři, kteří s místem konání nemají nic společného. Nejinak tomu bylo i v České Lípě.

„Těsně před vystoupením si sundal bundu a odhalil tak své triko s obrázkem Donalda Trumpa líbajícího hlavu prezidenta Putina. Před vystoupením si také narychlo vyměnil kšiltovku. Ošuntělou čepici s americkými pruhy vyměnil za novější, čistě červenou s nápisem Zítko 2023. Ihned po vystoupení znovu nasadil tu původní. Dezinformační scéna měla zřejmě v České Lípě širší zastoupení. Při prvních dotazech na problematiku migrantů a ukrajinské uprchlíky se vždy několik lidí postavilo a otázky tazatelů i Rakušanovu odpověď si až horlivě natáčeli na mobilní telefony. V debatě ale postupně převažovaly dotazy, které nebyly konfrontační a sám Zítko nakonec asi pět minut před koncem debaty znechuceně odešel. Vyprovázel ho i výkřik ´Vypadni´,“ líčí Novinky.cz.

Jiný dezinformátor Libor Malý zase Rakušanovi vyhrožoval vzporou ozbrojených složek. Debatující se dále zajímali, jaký má Rakušan názor na skupinu lidí, kteří si říkají Čechoslováci, na zmražení platů politiků, lustrační zákon, nebo na financování obrany státu.

Rakušanova Debata bez cenzury v České Lípě je už čtvrtá v pořadí, předcházely jí návštěvy Karviné, Sokolova a Mostu. Debatu v Mostě využil například Jakub Netík, který pochází z 50 km vzdálené Roudnice nad Labem. Netík se Rakušana ptal na rezoluci „proti neonacismu“, kterou v předloňském roce na půdě OSN navrhlo Rusko. Česká republika se tehdy zdržela hlasování.  Důvod, že šlo o tah Ruska odvrátit pozornost od agrese na Ukrajině, však Netík nezmínil. Netík si nevyslechl ani odpověď a z místa odešel.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.