Jako skandál se snaží proruští aktivisté vylíčit fakt, že většina evropských zemí odmítla podpořit rezoluci na půdě OSN proti neonacismu. Rezoluce nesla název „boj proti glorifikaci nacismu, neonacismu a dalším praktikám, které přispívají k eskalaci současných forem rasismu, rasové diskriminace, xenofobie a související nesnášenlivosti.“ Předkladatelem však bylo samozřejmě Rusko a cílem Ruska je použít rezoluci k ospravedlnění své nezákonné invaze na Ukrajinu.

Takový návrh od Ruska, ve kterém mají sami velký problém s neonacismem – dokonce se k ruskému neonacismu hlásí nejen členové soukromé armády Wágnerovců, ale také členové standardní ruské armády – je pokrytecký a pro znalé úsměvný. Rezoluci předkládá Rusko opakovaně.

Zástupce Ukrajiny v OSN poznamenal, že lobováním za rezoluci se Rusko snaží ospravedlnit nelegální invazi na Ukrajinu, zahájenou motivem boje proti neonacismu. Poznamenal také, že zabíjení civilistů obsažených ve zprávě vysokého komisaře OSN pro lidská práva představuje válečný zločin a že „násilníkům by nemělo být dovoleno učit nás, jak zacházet se znásilněním“.

To byl také postoj Spojených států, jejichž mluvčí uvedl, že rezoluce Moskvy nepředstavuje seriózní pokus o boj proti nacismu a antisemitismu, a naopak jde o ostudný trik, který má ospravedlnit agresivní válku na Ukrajině.

Svůj postoj k rezoluci vysvětlily i Spojené státy v listopadu, kdy Ruská federace návrh rezoluce zaregistrovala. Podle Nicholase Hilla, zástupce amerického představitele v Hospodářské a sociální radě OSN, se Rusko snaží diskreditovat své sousedy tím, že v předloženém dokumentu používá dezinformační narativy. Také Spojené státy, které během druhé světové války bojovaly na straně spojenců, kategoricky odsuzují oslavování nacismu a moderních forem násilného extremismu, antisemitismu, rasismu, xenofobie, diskriminace a jiné nesnášenlivosti.

Svůj postoj upřesnil i zástupce České republiky vystupující za EU. Pojem denacifikace použitý v rezoluci, který Ruská federace často používá k označení nelegální invaze na Ukrajinu, podle něj zkresluje chápání holocaustu.

Takový byl postoj EU i v listopadu. Evropská unie podle zástupce mezinárodní organizace již řadu let požaduje, aby boj proti extremismu a odsouzení ideologie nacismu nebyly využívány k politicky motivovaným účelům, které slouží k ospravedlnění porušování lidských práv.

Více na Myth Detector


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.