Web Prvopodstata si zaslouží daleko víc pozornosti, než jaké se mu zatím dostává. Nejen kvůli explozivní růžovo – černo – zelené grafice, která může slabším povahám způsobit epileptický záchvat.

“NATO připravuje Ukrajinu na výbuch špinavé jaderné bomby během mezinárodního cvičení Ukrajina-2015, s tímto strašidelným závěrem či spekulací přišel autor internetového projektu Ruské jaro (RJ),” píše v Prvopodstatě třeba jeho editor Tomáš Marný. Jako zdroje pro svou zprávu uvádí projekt Rusvesna.su. Jedná se o neostalinistický web, který obsahově pokračuje tam, kde přestali dědicové Andreje Ždanova. Z českých zdrojů Prvopodstata přiznává web První zprávy, tedy web, který nemá prakticky žádnou vlastní zpravodajskou agendu. První zprávy pouze přebírají materiály z jiných zdrojů, přičemž právě pro oblast Ruska je jejich hlavním a v zásadě jediným zdrojem státní agentura RIA Novosti. Ještě poznamenejme, že kmenovým autorem Prvních zpráv dlouho byl antisemitský aktivista Adam B. Bartoš nebo někdejší členka xenofobních Sládkových republikánů a dnes politička Strany zelených Andrea Cerqueirová.

Stručně řečeno: Pokud bychom mezi zdroji, které web Prvopodstata používá, hledali nějaký relevantní, držící se standardů nezávislé žurnalistiky, hledali bychom marně.

Pěkně se to ukazuje v textu, z jehož grafické úpravy bolí hlava a který říká: Důležité upozornění: “V příštích 7-14 dnech bude padat hodně MASEK. MÁME SE NA CO TĚŠIT!!!!! (sytě červeně, velikost písma 20, pozn. redakce ). Připravuji o tom článek. Lidstvo se probudilo více, než mohli očekávat. Dávejte nyní hodně pozor na své zdraví….. (fialová, velikost 20, pozn. redakce).”

Jeho zdroje jsou následující: Russian.rt.com, Sputniknews.com, Kpe-kob.ru, blog předsedy Svobodných Petra Macha a také pozoruhodný web Leva-net, kterému se budeme věnovat v samostatném textu.

Pro úplnost ještě uveďme, že mezi autory Prvopodstaty najdeme také populární postavičku z levého konce esoterického spektra Karolínu “Alušku” Loskotovou.

A aby byl obraz webu Prvopodstata kompletní, dodejme, že jeho tvůrci jsou přesvědčení o tom, že Země je dutá.


Ondřej Fér

editor

Žurnalista, autor literatury faktu, publisher Manipulátoři.cz.