Proruský aktivista Ladislav Vrábel, který stojí za demonstracemi proti vládě, chystá uspořádat demonstraci i 17. listopadu. Václavské náměstí má zabraný Festival svobody a tak budou pochodovat od hlavního nádraží k sídlu České televize. Aktivisté však musí řešit jak protesty zaplatit. Dochází jim totiž peníze, na Vrábela si také vyšlápl insolvenční správce.

Vrábel nedávno prosil velké mecenáše o další podporu s tím, že organizátorům teče do bot. Účty manželky, kam nechal zadlužený pořadatel demonstrací a zakladatel iniciativy Česko na prvním místě Ladislav Vrabel posílat finanční příspěvky od příznivců, chce insolvenční správce využít k uhrazení aktivistových dluhů. Sám Vrabel do poslední chvíle podporovatele uklidňoval a žádal zejména ty štědřejší, aby mu posílali peníze dál. Vrábel se v jiném videu snaží tvářit jako oběť šikany, ve skutečnosti však dluží desetitisíce i na zdravotním nebo sociálním pojištění. Čtvrt milionu potom dluží například Nadaci Karla Janečka.

„Pořadatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel čelil až do loňska 27 exekucím, mnohé ze svých dluhů nesplácel i 20 let. Když sám na sebe podal insolvenční návrh, výměnou za ochranu před exekutory soudu slíbil, že přizná veškerý svůj majetek a výdělky použije alespoň k částečnému zaplacení dluhů. Ani to ale neplnil. Reportéři odhalili, že prodal motorku a koupil další, nebo že nabízel na Facebooku za 2 miliony pozemek u Vltavy,“ píšou Seznam Zprávy.

„Insolvenční správce si dovolil sáhnout na peníze několika tisíc lidí a zadlužil mojí manželku 1 220 000,- Kč,“ přiznal v příspěvku na sociálních sítích zveřejněném ve čtvrtek večer sám Vrabel. Připojil také jméno insolvenčního správce a jeho telefonní číslo na mobil se zřejmým úmyslem, aby na něj fanoušci Vrabela útočili. Lidé tak nyní posílají peníze už na třetí místo, na spolek dalšího proruského dezinformátora Davida Tesaře, který nese jméno Manifest.cz. Zajímavé je, že také tento proruský aktivista čelí exekucím, dluží zhruba 1,1 milionu korun.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.