Organizátor demonstrace z 3. září Ladislav Vrábel vychvaloval na Facebooku výsledek pseudoreferend v Luhanské a Doněcké oblasti organizované Ruskem. Tvrdil, že je třeba po vzoru těchto oblastí, které si násilně anektovalo Rusko, podobně „vyměnit vládu“ i v ČR. „O motivaci účastníků demonstrace 3.9. a o tom, do jaké míry mohli nebo měli znát oficiální požadavky, které podpořili, snad můžeme diskutovat, ale od té doby se stala řada věcí. Při veškerém respektu k obávám z nadcházející zimy je potřeba jasně říct, že KAŽDÝ, kdo podpoří demonstrace plánované na 28.9., ať už vystoupením, účastí, finančně, pronájmem technického vybavení či jakkoliv jinak, podporuje teroristický režim válečného zločince Putina, jeho masové vraždění žen a dětí na Ukrajině a jeho vyhrožování celému svobodnému světu stejným nebo ještě masovějším vražděním jadernými zbraněmi,“ okomentoval věc novinář Jan Moláček.

Ve středu se totiž na Václavském náměstí uskuteční další demonstrace pseudovlastenců. K násilnému svrhnutí vlády vyzývala na Facebooku i Petra Rédová, která přitom ve svém obvodu neuspěla v senátních volbách, když získala jen 8 % hlasů a skončila pátá. Podobně pohořeli i další kanidáti strany PRO, která na minulé demonstraci dostala neobvykle velký prostor. Právě předseda Jindřich Rajchl se k organizaci demonstrace hlásil i v pořadu „Kecy a politika (Tři mačety)“. V něm hájil tvrdě ruské zájmy v Evropě. Trval na tom, že ČR se má s Ruskem bilaterálně dohodnout na dodávkách plynu. Kudy sem Rusko plyn bude dodávat, samozřejmě neprozradil. V pořadu také mluvil o nutnosti svrhnout vládu i za cenu stávek a revoluce.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.