Soňa Peková, která je známá nepřesnými předpověďmi vývoje pandemie, je znovu na scéně. Nejprve vyšla zpráva, že Peková čelí obvinění spolu s lobbistou Romanem Janouškem kvůli laboratoři. Společnost Chambon, ve které většina obžalovaných působila, podle obžaloby v letech 2009 až 2011 nejprve přes jinou laboratoř a pak i sama prováděla vyšetření na přítomnost extrahumánního genomu, což jsou zejména infekční viry či bakterie. Protože k tomu neměla oprávnění, účtovala pojišťovnám za analýzu lidské DNA, která je dražší. Státní zástupce kvůli tomu obžaloval lékařku Soňu Pekovou, doktora Tomáša Kozáka a podnikatele Petra Ullricha a Luboše Paška z podvodu.
Zároveň poskytla rozhovor pro Nadační fond Svědomí národa. „Koronavirus má strašně moc chyb, což jsou ty různé mutace a vlny. Odlišné chování je bezprecedentní a nemá předchůdce v humánní ani veterinární mikrobiologii. Všechno ukazuje, že koronavirus je laboratorního původu,“ prohlásila Peková v rozhovoru pro Nadační fond Svědomí národa.
Vědci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) letos v březnu představili čtyři teorie o původu koronaviru. „Přímý přenos z netopýra na člověka vyhodnotili odborníci jako pravděpodobný. Možný, ale nikoliv pravděpodobný je pak podle expertů scénář, že se virus do Číny dostal s dodávkou mražených potravin. Ve všech oblastech vyjma hypotézy týkající se úniku z laboratoře navrhl kolektiv autorů další zkoumání,“ uvádí se v závěru studie.
Samotná pandemie je podle Pekové využitá jako nástroj manipulace s lidmi. Společnost se prý nechala zblbnout a všichni zapomněli na svůj zdravý rozum. „Doufám, že za to bude někdo hnán k zodpovědnosti. Po očkování hlásí úmrtí a nežádoucí účinky, dříve se v podobných situacích vakcíny nebo léky ihned stahovaly,“ řekla. Některé mutace byly opravdu závažné. „Ale aby se lidé nechávali očkovat proti laboratorním šmejdům, to mi přijde absurdní. Je to celé zpolitizované, o zdraví lidí nejde,“ prohlásila mikrobioložka. Má to dokazovat, že i mutace jsou uměle vytvořené.
Britský, jihoafrický, brazilský i japonský kmen mají společnou mutaci D614G. Britská, jihoafrická a brazilská varianta mají společnou důležitou mutaci N501Y. Mnohé nové rozšířené varianty mají společnou také mutaci E484K. Podle Jozefa Noska z Katedry biochemie Přírodovědecké fakulty UK v Bratislavě je možné postupné změny v genomu viru „krásně vystopovat“. Evoluci viru můžeme sledovat v téměř reálném čase, díky čemuž padá představa, že každá varianta je nová a upravená, jak si myslí Peková. Nové varianty koronaviru jsou tudíž potomci původního čínského viru z Wu-chanu, což prokazují i bohaté analýzy genomu uložené v databázích Gisaid a Nextstrain.
Například data z Velké Británie ale ukazují, že vakcinace funguje, a to i proti mutacím. V zemi se rapidně šíří varianta delta, ale na covid tam umírá daleko méně lidí než v zemích, kde není tak velká proočkovanost.
Peková se také obává dlouhodobého bezpečnostního profilu mRNA vakcín a má strach z nežádoucích účinků, které mohou nastat za pět až deset let. „Když je někomu 30, může to být riziko,“ říká a dodává, že se očkovat nenechá.
Podle imunologa Vladimíra Leksy se případné vedlejší účinky vakcíny projeví buď okamžitě, nebo do pár týdnů, maximálně měsíců. Psát o vedlejších účincích vakcín po deseti letech je nekorektní, protože to nelze prokázat,“ říká Leksa. „V principu cokoli, co se během těch deseti let stane, může člověk jako Peková prohlásit za následek vakcíny,“ konstatuje imunolog.
Podle něj taková rétorika vytváří prostor pro nové hoaxy o vakcínách, podobné jako byl ten, že MMR vakcína způsobuje autismus. Tato nepravda byla opakovaně vyvrácena ve studiích, do kterých zapojily stovky tisíc dětí.
Velmi podrobný rozbor provedl Antonín Šlajch z projektu Iluminátor (od času 1:02:30).