Někteří lidé jsou prostě nepoučitelní. Mezi ně patří bezesporu Klára Samková. Lídryně Alternativy pro Česko ve volbách do Evropského parlamentu znovu a znovu šíří hoaxy. Tentokrát o útoku na poslance Dominika Feriho. Respektive ne přímo o útoku, ale Klára Samková schvaluje útok na něj se slovy, že „to se tak stává, že zrádci národa dostávají přes ústa…“. Jedná se samozřejmě o hoax. Za několik hodin má 500 sdílení.

Komentář „Radši v ČR 5 milionů islamistů než 5 milionů voličů Miloše Zemana,“ měl napsat Domik Feri. Nenapsal. Oficiální účet Dominika Feriho vypadá jinak, navíc se jedná o fotku, která se začala šířit až s několika měsíčním zpožděním. Diskuze, kde přispíval falešný Feri, je z období kolem 24. dubna 2018. Příspěvek, který Samkovou pobouřil, navíc už na Facebooku v dané diskuzi ani není.

„Poslanec SPD sdílející vyvrácenou lež. Ach jo. Pane kolego, jsem rád, že stojíte důkazem, že ve školách by se fakt mělo více učit o tom, jak pracovat s informacemi a jak je ověřovat,“ vysvětloval už tehdy po několikáté na sociálních sítích Feri. Samková totiž není první, kdo příspěvek falešného účtu šíří. V minulosti to byl například místopředseda SPD Radim Fiala.

Luděk Staněk ve svém pořadu Události Luďka Staňka na Mall.tv upozornil, že Klára Samková nedávno sdílela i další hoax. Jako „důkaz“, že katedrála Notre Dame byla úmyslně zapálena (samozřejmě muslimy) uváděla to, že před katedrálou se našly kanystry s benzínem. Akorát tedy článek, na který poukazuje na tuto událost je z roku 2016. Nemá tedy souvislost s tímto útokem. Velice vtipná byla i reakce Kláry Samkové na to, že se jedná o hoax. Podle advokátky „islám“ přemýšlí v horizontu staletí.

Samková se proslavila také v listopadu 2015. Na svém facebookovém profilu totiž sdílela citát s údajnou citací Jana Wericha, která přirovnává nacisty k mohamedánům a charakterizuje je tak, že „přijdou k vám domů a nejdřív se tváří mile, ale pak vám zakážou jitrničky, pivo a děvčatům sukně. A vy ani nevíte jak, ocitnete se v mešitě a musíte se modlit k Alláhovi, aby vás nekamenovali“. Tu stáhla z recesistické stránky parodující Jiřího Ovčáčka a následně zveřejnila jako svůj vlastní (tzn. bez odkazu na zdroj). Tento citát od ní dále sdílelo více než 6000 lidí, převážně sympatizantů iniciativy Islám v České republice nechceme a dalších protiislámských sdružení.

Advokátka Samková, příspěvkem o poslanci za TOP 09, tak de facto schvaluje trestný čin. Souzena však pravděpodobně nebude. Útočníci, Vladimír Hromádko a Vojtěch Hromádko, způsobili naštěstí poslanci jen drobné zranění, které si nevyžádají pracovní neschopnost. Je tedy pravděpodobné, že budou souzeni jen za výtržnictví, možná s rasovým podtextem. § 365 schvalování trestného činu se týká jen závažnějších zločinů. Výtržnictví i paragrafy proti nenávisti jsou přečiny, tedy trestné činy se sazbou do pěti let odnětí svobody.

Nahlašujme tedy tento účet (i jednotlivé hoaxy), ať ho Facebook smaže. Jednou se může splést každý. Klára Samková to však dělá opakovaně a vůbec ji to nepřijde hloupé, přestože ji na to někdo upozorní.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.