Recesistický profil Jiřího Ovčáčka zveřejnil na Facebooku údajný citát Jana Wericha, který měl pronést v rozhlase 23. září 1938. O jeho rozšíření se postarala především právnička Klára Samková, která jej bez ověření sdílela dál.

Příspěvek samotný nasbíral již více než 5000 dalších sdílení. Opět se tak ukazuje, jak snadné je rozšířit falešnou zprávu.

Klára Samková_

Pravost citátu odmítl ve svém vyjádření Český rozhlasFacebook ): “Po sociálních sítích začala kolovat fotografie s údajným citátem Jana Wericha srovnávající islám s nacismem. Tato věta údajně zazněla ve vysílání rozhlasu 23. záři 1938. Český rozhlas prošel svůj archiv, přehled vysílání i noviny a žádné takové prohlášení nenašel. Víme, že Jan Werich ten den měl jiné starosti, neboť vozil vojáky během mobilizace a můžeme s největší pravděpodobností říct, že se jedná o podvrh. Zároveň se ohrazujeme proti zneužívání dobrého jména Českého rozhlasu.”

K falešnému citátu se následně vyjádřila i právnička Klára Samková: “Níže jsem uveřejnila text, který (údajně) je citátem Jana Wericha. Zda je či není, jsem pochopitelně nezkoumala, koho by zajímalo proč, tak k otázce “hoaxů” jsem se vyjadřovala již mnohokrát…
I dnes se potvrdilo, že můj přístup k informacím – totiž, že “ono se to nakonec ukáže, jak to je” je správný. Sttus jsem postovala někdy včera v pět odpoledne. Od té doby měl 130 komentářů – 1592 “like” a 3478 (!!!) sdílení. Z těch 130 komentů byly/jsou cca 2/3 neslušných, mne urážejících a vyjadřujících se o mém intelektu (ty nejhorší, s hvězdičkou, jsem s dovolením smazala…) Dala jsem si tu práci a na ty osoby, které postovaly největší hnusárny, jsem se podívala. Říct o nich, že to byla “slunce” by bylo urážkou naší nejbližší hvězdy… Něco zaměstnanců České televize, něco přátel Michaela Kocába… Takže můj počet zablokovaných opět trochu vzrostl. Já se jen divím té jejich nezdrženlivosti. Přece pokud někoho (to jako mě) nenávidím, tak mu to, kruci, neříkám! Děcka, jak to, že neumíte takový lehký?”

Třeskutá logika.
Co dodat: Nevadí, že je to lež, protože je to pravda.
Bez komentáře
Bez komentáře

O šíření hoaxu informoval i server iDnes. Mimo jiné uvádí, že “celá epizoda patří mezi případy takzvané argumentace autoritou. Tak se říká postupu, kdy mluvčí názor zaštítí někým známým a uznávaným, aby mu dodal váhy. Výzkumy v historii ukázaly, že odvolání se na autoritu skutečně může sloužit k přesvědčování lidí, aby názor přijali za svůj.”

Příspěvek samotný byl poprvé publikován na recesistickém facebookovém profilu mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. Tento profil označuje sám sebe za “Nekorektní, neformální a neoficiální fanclub profesionála v politickém PR dění Jiřího Ovčáčka.” Po jeho skutečné recesistické povaze není třeba nikterak pátrat, jak vyplývá z ukázky příspěvků zde publikovaných:

JO_

JO


administrator

Tým manipulatori.cz