Václavu Klausovi mladšímu je často a oprávněně vyčítáno překrucování a lhaní. Jako další důkaz poslouží výběr Klausových tvrzení ze seriálu Pětka Reflexu, kdy Klaus junior každý týden odpovídal na pět otázek.

Uvádíme několik otázek s odpověďmi a naše komentáře.

 • Ve Švédsku hoří auta. Co na nich Švédům vadí?

(24. 2. 2017)

Myslel jsem, že nepokoje a napůl občanská válka jsou nyní převážně ve Francii (byť mainstreamová média mlčí).

Komentář

Tvrzení o mlčení mainstreamových médií, což je obvyklá mantra demagogů, je lež. Vyvracejí to tyto odkazy Idnes: 8. 2. 2017, Seznam 11. 2. 2017, Novinky 11. 2. 2017, Nova 12. 2. 2017, Česká televize 12. 2. 2017, 14. 2. 2017, 14. 2. 2017, Ihned 16. 02. 2017, Aktuálně.cz 16. 2. 2017, Info 19. 2. 2017, Týden 23. 2. 2017, Lidovky: 23. 2. 2017, Blesk 23. 02. 2017, Deník 23. 02. 2017, České noviny 21. 02. 2017. A mimochodem, ČT informovala 22. 2. 2017 i o nepokojích ve Švédsku.

 • Andrej Babiš na svém sjezdu deklaroval snahu o snížení počtu poslanců nebo zrušení Senátu. Souhlasil byste?
 1. 3. 2017

Již mockrát jsem v minulosti psal nebo řekl, že bych zrušil Senát a kraje. Kvůli tomu jsem také odmítl do Senátu kandidovat. Tak to kvůli panu Babišovi nebudu měnit. U poslanců nevím, spíš se utrácí více veřejných peněz jinde než kvůli padesáti poslancům.

Komentář

Kraje mohou být předmětem diskuse, ale Klausova snaha o zrušení Senátu jasně ukazuje, že se autor výroku shoduje s nepřáteli demokracie, kterým Senát ztěžuje pohodlné vládnutí.

 • U autobusu s fotbalisty Borussie Dortmund vybuchla bomba. Má Evropa šanci čelit aktuální vlně teroru?
 1. 4. 2017

Myslím, že Francie, Německo, Švédsko nebo Belgie již šanci nemají. My, Poláci, Maďaři snad ještě ano.

Komentář

Václav Klaus měl jasno ihned stejně jako bývalý spolupracovník StB a pseudoanalytik Martin Koller (ten své lži ještě dále rozmazával v tzv. Parlamentních listech). Pachatelem útoku z 11. dubna 2017 ovšem nebyl muslimský atentátník, ale emigrant z Ruska (křestním jménem Sergej) a jeho cíle byly zištné. Není nám známo, že by se kterýkoli z obou pánů za lež omluvil.

 • Lidovci uzavřeli volební koalici s hnutím STAN. Přejete jim volební výsledek přes deset procent?
 1. 6. 2017Jsou dávno domluveni s Babišem na vládě. Proto organizovali společně revoluci strýce Bradyho na podzim, aby oslabili TOP 09 a převzali její městské voliče. O křesťanství a venkovu to již není.

Komentář

Další vývoj vyvrátil Klausovo tvrzení.

 • Kandidátka TOP 09 Olga Sommerová vás vyzvala, abyste doložil – vámi citovaný – její výrok o lidech ze sídlišť, které ona údajně označila jako „to“ z paneláků. Hledáte?
 1. 7. 2017

Nehodlám komentovat kampaň TOP09 ani jejich krizovou komunikaci. Výrok byl několikrát citován a byl toho plný internet a Facebook. Já jsem na tuto kauzu reagoval a za svým článkem o lidech z paneláků (sám jsem jeden z nich) si stojím.

Komentář

Údajný hanlivý výrok Olgy Sommerové („Na Severním městě? A kdo tam bude chodit? „To“ (sic!), co tam bydlí v těch panelákách?“) Klaus převzal z dezinformačního webu D-Fens, a to konkrétně z článku internetového trolla a hulváta Petra Paulczynského. S omlouváním u Klause jr. je to tedy obdobné jako u prezidenta. Argumentace „plným internetem“ je nicotná.

 • Je správné, že se špičky české justice a ochránkyně lidských práv Anna Šabatová obávají o nezávislost polského soudnictví, jak deklarovaly ve společném otevřeném dopise?
 1. 7. 2017

To je stejné jako s Trumpem a dalšími, kteří zázrakem (přes fanatickou mediální masáž a podporu „elit“) vyhrají volby a vzápětí jsou ničeni těmito nedemokraty, aby nemohli svůj mandát naplnit. Pro nás je varující, že stejné kruhy víceméně doničily Ukrajinu (rozpoutaly revoluci, občanskou válku a rozvrat) a teď už se zaměřují na naše bližší okolí (Polsko, Maďarsko).

Komentář

Klaus se vyjadřuje bez potřebné znalosti věci, soudci, státní zástupci a ostatní právníci mají výrazně hlubší vhled do problematiky než někdo, kdo jen opakuje fráze o nedemokracii. Naprosté překrucování situace Klausem juniorem dokládá i článek polského soudce Dariusze Mazura, mluvčího Sdružení soudců „Themis“ nebo panelová diskuse o justici „Právník v nejisté době“.

Dále Klaus nesmyslně spojuje kritiku vývoje v Polsku s Ukrajinou a prohlašuje, že převrat na Ukrajině byl zorganizován zvenčí týmiž silami, které kritizují Polsko. Přizvukuje tak prokremelským webům, (např. Protiproud – kde ostatně oba Klausové i publikovali), a stejně jako Ivo Strejček z Institutu Václava Klause (kde působí i junior) pouze recykluje oficiální kremelskou propagandu, která obviňuje Západ o organizování převratu na Ukrajině v roce 2014.

 • Předseda zelených Stropnický chce vykupovat od seniorů byty a přidělovat je mladým rodinám. Je to cesta?

(4. 8. 2017)

Snažit se zestátnit penzistům byty je cesta k totalitě.

Komentář

Klaus se zde opět autoritativně a zcela mimoběžně vyjadřuje o věci, o které nic neví či přesněji nechce vědět. To, co navrhoval Matěj Stropnický, je nikoli vyvlastňování, ale tzv. zpětná hypotéka, o které se u nás psalo už v roce 2015, takže Klaus měl možnost se s tématem seznámit. Rozdíl u Matěje Stropnického (a Zelených) spočíval v tom, že navrhoval angažování státu, nikoli soukromých subjektů, u kterých existuje vysoká míra rizika. Manipulativní ale ostatně byla i otázka se zmínkou o přidělování bytů mladým lidem.

 • V Praze příští týden startuje týden „jinakosti“, Prague Pride. Je naše společnost vůči gayům, lesbám a transgender osobám opravdu tak netolerantní, že potřebují tento typ veřejných akcí?

(4. 8. 2017)

Určitě již mnoho let ne. Je to jen exhibice a zastrašování lidí s jiným názorem.

Komentář

Na Prague Pride lze mít různé názory z estetického hlediska a názor o exhibici chápeme. Klaus však naprosto nedokládá, kdo by touto akcí mohl být zastrašen. Snad jen někdo, kdo založil nejméně tři tradiční rodiny po sobě…

 • Miloš Zeman ve svém projevu ve sněmovně zmínil, že české neziskové organizace získaly z veřejných rozpočtů téměř 18 miliard korun a že by se ty peníze měly redukovat. Jak byste tento problém řešil?
 1. 1. 2018

Politické neziskovky by neměly být podporovány daňovými poplatníky vůbec. Ty z nich, co pobírají peníze ze zahraničí, by to měly transparentně uvádět, aby bylo jasné, proč propagují to, co propagují.

Komentář

Pojem „politické neziskovky“ se u nás začal šířit od roku 2014. Šiřiteli byli například Petr Hampl, Czech Free Press, Stop multi-kulti a obdobné dezinformační entity. Pojem pochází z Ruska, kde se vyskytuje nejméně už od roku 2008, a kde jej používá například V. V. Putin. Zmínka o tom, že neziskové organizace financované ze zahraničí by to měly uvádět, má svůj původ v Rusku, kde vznikl zákon o tzv. „zahraničních agentech“ a zákon o „nežádoucích organizacích“ (tomuto tématu jsme se věnovali už v roce 2017 v článku „Jan Schneider a ruské mýty o neziskovkách“).  Nesmyslům o neziskových organizacích a jejich financování jsme věnovali opakovaně, například zde.

 • Ve sněmovně jste v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo prohlásil, že tři čtvrtiny evropských dotací jsou zlodějina. Jak jste přišel na to, že čtvrtina evropských dotací je poctivá?
 1. 1. 2018

Kvalifikovaným odhadem 🙂
Komentáře netřeba

 • Vláda odsouhlasila odkup vepřína v Letech, na jehož místě stál v době německé okupace romský pracovní tábor. Souhlasíte?
 1. 8. 2017

Nemám rád gesta 75 let zpětně. Když tak to měla odkoupit ta rodina, která vznik pracovního tábora po protektorátní vládě požadovala pro své účely. Nikoli daňoví poplatníci.

Tomio Okamura a jeho strana SPD se dostali pod palbu kritiky kvůli výrokům o romském táboře v Letech. Proč podle vás chystaný památník obětem v Letech stále vyvolává takové emoce?

 1. 2. 2018

Je to směs hloupých vyjádření některých poslanců SPD, farizejství a pokrytectví jiných politiků a velmi hloupého a předraženého řešení likvidace zemědělského podniku. Novináři by také měli klást otázky jako: Kdo požádal protektorátní vládu o zřízení pracovního tábora v Letech (za účelem likvidace lesní kalamity)? Kdo do roku 1942 majetkově těžil z otrocké práce internovaných?

Komentář k oběma výrokům

Klaus junior zde naznačuje, že cikánský tábor v letech byl zřízen na popud Schwarzenbergů a že z něj měli prospěch. O této lži a její původkyni Tereze Spencerové, jsme již psali už vloni: „Snad nejznámější je Spencerové vylhaný článek z Mladého světa z roku 2003, který byl v lednu 2011 recyklován antisemitským a prokremelským webem Freeglobe pod názvem Případ nepovšimnuté knihy. Havel udával Židy a Schwarzenberg používal k práci vězně z tábora v Letech. Spencerová v článku vychází z románu Paula Polanského, amerického pseudohistorika, jehož jedinou zásluhou bylo upozornění na cikánský tábor v Letech. Polansky ale posléze ztratil schopnost rozlišovat mezi realitou a konfabulací. Spencerová tak v souladu s ním tvrdí, že Heydrich houpal na kolenou malého Václava Havla, že Miloš Havel měl velmi dobré styky s Heydrichem, že cikánský tábor v letech byl nacistickou správou zřízen ve prospěch a na žádost rodiny Schwarzenbergů a že jeden člen z rodiny Havlů údajně byl v tomto táboře krutým dozorcem. Už to bohatě postačuje, aby ten, kdo opakuje takovéto bludy, byl definitivně diskvalifikován jako novinář.“

 • Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti kvůli veřejné výzvě, aby lidé vzali do rukou cepy a vidle proti vlastizrádcům a muslimům. Je normální, aby byl za podobná slova někdo souzen?
 1. 3. 2018

Myslím, že bychom se ke skutečným válečným veteránům, kteří nasazovali život za zájmy naší země, měli chovat s úctou.

Komentář

Přiměřeně by se měli chovat i veteráni. Úcta není samozřejmá navěky. Zapletal byl souzen za opakované vystrčení nahého zadku na americký konvoj, čin byl nakonec kvalifikován jako přestupek.

Na dokreslení osoby pana Zapletala připojujeme dvě fotografie. První je profilová z jeho facebookového profilu.

Závěr

Z uvedených citátů a jejich komentářů jednoznačně vyplývá, že Václav Klaus mladší bezskrupulózně používá lži či výmysly. Jeho výroky jsou plné překrucování, manipulací a nesmyslů, obsahují ovšem „silný názor“, ačkoli jde zhusta o naprostý blábol. Je tedy jasné, co lze čekat od Trikolory, když se takto chová její předseda.


author