Na Facebooku se masivně začala šířit (1, 2, 3) stará fotografie z jednoho z obchodů řetězce Kaufland, která má údajně ukazovat prodavačku z Ukrajiny. Žena má na pravém předloktí tetování s nacistickým, motivem včetně svastiky.

Ve skutečnosti kauza pochází z dubna roku 2017. Věc tedy nijak nesouvisí s Ukrajinou a na fotografii je Češka. Obchodní řetěz s ženou rozvázal pracovní poměr. Společnost již dlouho používá jiné uniformy, než ty vyfocené na snímku.

Jedná se tedy jen o další ubohou snahu „dokázat“, že lidé z Ukrajiny jsou ve velké míře nacisté. Vše souvisí s ruskou lží o údajné denacizaci Ukrajiny.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.