O post prezidenta republiky se v dalších prezidentských volbách bude ucházet lékař a senátor Marek Hilšer, kandidaturu nevyloučil ani generál Petr Pavel nebo hudebník Michael Kocáb. Proti těmto kandidátům dezinformační scéna staví „těžký“ kalibr: bojovat o post prezidenta se rozhodl i bývalý voják Martin Zapletal.

Martin Zapletal se v roce 2001 zúčastnil válečné mise v Kosovu. O rok později pak jel do Kuvajtu. V roce 2004 odešel z armády jako vojenský policista, aby následně nastoupil ke státní policii. V současnosti prý pracuje jako profesionální řidič. Martin Zapletal se proslavil především tím, že při průjezdu amerického konvoje v roce 2016 vstupoval do vozovky, stahoval si kalhoty a vystrkoval na vojáky zadek. V roce 2017 na demonstraci na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad vyzýval občany, aby vzali do rukou cepy a vidle proti vlastizrádcům a muslimům. Letos se proslavil při pochodu hrdosti. Proti LGBT protestoval oblečen v kartonu. „Pracuji nyní v zahraničí a býval jsem státním policistou. A vůbec se mi nelíbí, jaký se dává prostor různým úchylákům,“ tvrdil.

Zapletal je znám i sdílením hoaxů. Šířil například, že v Hotelu Harmony v Ostravě – Mariánských Horách se vyskytuje podezřelá skupina migrantů z Kanady, kteří jsou údajně v hotelu ubytováni jako vojáci. Později se ukázalo, že se jednalo o dělníky z Kavkazu.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com