Jak už jsme psali, pondělní protest zemědělců skončil dříve, než bylo plánováno. Hlavním organizátorem byl velkopodnikatel v zemědělství Zdeněk Jandejsek. V Praze se ale objevily i známé osobnosti dezinformační scény. Protivládní rétorika, která neměla nic společného se zemědělstvím, nakonec vedla k tomu, že část zemědělců opustila hlavní město předčasně.

„Od blokády pražské magistrály organizované agrobaronem Zdeňkem Jandejskem a Dufkovou Asociací samostatných odborů se distancovaly všechny příčetné zemědělské organizace –Agrární komora, Asociace soukromého zemědělství i Zemědělský svaz. A není divu, protože to, co předvádí pan Jandejsek, není žádný boj za zájmy zemědělců, jak tvrdí. Kdyby za zájmy zemědělců bojoval, formuloval by alespoň trochu realistické požadavky a nechtěl by konec Fialovy vlády a úplné odstoupení od Green Dealu. A to necháváme stranou paradox, že Jandejsek vůbec něco chce od vlády, když současně požaduje její svržení,“ Petr Honzejk pro Hospodářské noviny.

„Platformu My zemědělci, která pořádala pondělní blokádu, ovšem netvoří ani tolik sedláci. Jako spíše různí dezinformátoři a politici spjatí s politickou stranou PRO Jindřicha Rajchla,“ konstatuje Jan Vávra na webu Český rozhlas. Mluvčím akce pak byl i Daniel Sterzik, který si v minulosti vymyslel, že na jižní Moravě odpojuje ČEZ elektroměry samoživitelkám, ačkoliv tam jako distributor vůbec nepůsobil. Sterzik odhadoval, že do Prahy zamíří 500 traktorů a dalších 4000 automobilů. Toto číslo se však ukázalo jako přehnané. Média odhadují, že v hlavní čas protestu (v 11:00 před ministerstvem zemědělství) bylo na místě asi 2 tisíce lidí.

Z virtuálních regálů online prodejce potravin Rohlík v nejbližších dnech zmizí výrobky zemědělské a potravinářské skupiny Rabbit CZ, za níž stojí jeden z hlavních organizátorů aktuálních zemědělských protestů Zdeněk Jandejsek. Rohlík zdůrazňuje že pomáhá lokálním českým farmářům. „Chceme tímto krokem zdůraznit, že podpora, kterou poskytujeme, je založena na principech udržitelného rozvoje, férového jednání a vzájemného respektu. Není možné, aby jedna skupina držela za rukojmí celou veřejnost a ohrožovala to, o co společně usilujeme,“ uvedl v tiskové zprávě majitel Rohlik Group Tomáš Čupr. Demonstraci Čupr označuje za protisystémovou, poukazuje ale také na skutečnost, že holding Rabbit přitom na dotacích získal už přes dvě miliardy korun.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.