SPD Tomio Okamury již také zahájila kampaň. Sázet má na levné potraviny pod výrobní cenou. Hnutí SPD sice představilo lídry krajských kandidátek, ale neodtajnilo, kdo bude usilovat o hlasy voličů na dalších pozicích. Napíná tak i některé své poslance, kteří dosud nevědí, jestli budou kandidovat.

Překvapením je kandidatura předsedy hnutí Tomia Okamury v Moravskoslezském kraji. Krajská organizace podle informací Deníku N sestavila vlastní kandidátku, celostátní předsednictvo ji však změnilo a šéfce moravskoslezské SPD Ireně Bláhové zakázalo podepisovat faktury a objednávky.

V Pardubickém kraji měl být jedničkou Kohoutek, dvojkou bývalý kriminalista Tomáš Fadrný. Minulý týden ale přišlo vedení strany s tím, že sehnalo jiného lídra – bývalého sociálního demokrata Baštu. Bašta se jako velvyslanec podílel na kupčení s vízy pro Ukrajince. Média ho v roce 2009 spojila s tím, že pracovníci českého konzulátu ve Lvově žadatelům o víza tvrdili, že se nemohou obracet přímo na konzulát, ale musí se telefonicky registrovat prostřednictvím call centra soukromé firmy. Registrace stála v přepočtu skoro 350 korun a peníze šly na účet firmy, kterou vlastnil Baštův přítel.

Kohoutek je ovšem zase spojený s lichvou. Podle rozsudku, který zveřejnil server iRozhlas.cz, byl Kohoutek 13 let jednatelem a společníkem ve firmách Time Financial CZ a První Time Financial CZ, které poskytovaly nebankovní půjčky, svého podílu se však podle obchodního rejstříku krátce před volbami v roce 2017 zbavil. „Úrok 240 procent ročně a roční procentní sazba nákladů 791,68 procenta jsou tak vysoké, že nemůže být pochyb o tom, že soudy na takovou půjčku nahlížejí jako na právní jednání obsahující lichevní znak – nepřiměřeně vysoký úrok,“ stojí v rozsudku.

Okamurova SPD získala pro svou pražskou kandidátku muže, který spravuje sociální sítě kardinála Dominika Duky a má na starosti i sociální sítě Pražského arcibiskupství. Kandidátem v hlavním městě se má stát Josef Nerušil, který v současnosti působí i jako radní Českého rozhlasu. Josef Nerušil jako radní Českého rozhlasu v minulosti několikrát odmítl, že by stranil SPD. Rovnítko před několika měsíci mezi něj a Okamurovu stranu vložil server Hlídací pes v souvislosti s jeho analýzami, které měly dokazovat, že SPD má ve veřejnoprávních médiích menší prostor než politické strany se stejným volebním ziskem.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com