Po Milanu Lasicovi a Janu Werichovi došlo i na ruského prezidenta. A jeho falešný výrok obletěl svět.

Už mnohokrát jsme se mohli přesvědčit o tom, že ne všechno, co si přečteme na internetu je pravda. To samozřejmě platí i o citátech, houfně sdílených na Facebooku, jak se v minulosti ukázalo například u výroku, jehož měl být autorem herec Milan Lasica. Značné pozornosti se dočkal také falešný antimuslimský citát Jana Wericha. A dnes si ukážeme, jakou sílu mají sociální sítě a také to, že falešné citáty rozhodně nejsou jen českým vynálezem.

Internetem se rozšířil citát, připisovaný ruskému prezidentovi. Zní:

“Odpuštění teroristům je jen na Bohu. Poslat je za ním je zas na mně.” V. Putin

Je to výrok statečný, sebevědomý a rozhodný. Není divu, že naskrz českým Facebookem se rozšířil rychlostí blesku.

-Odpuštění teroristům je jen na Bohu. Poslat je... Záhady duchové historky a mimozemské bytosti

Sdílí poslankyně Jana Lorencová..
Sdílí poslankyně Jana Lorencová..

Pronikl však i do různých médií.

Pluska.sk 

Putin teroristom Boh odpúšťa všetkým ja sa postarám aby sa s ním aj stretli

Netky.sk:

netky

A stále je vystavován na různých webech, sbírajících citáty.

Je ale autorem výroku sktutečně ruský prezident? Chvíli se zdálo, že ano.

Faktem je, že se nejdříve objevil v anglické verzi ( To Forgive The Terrorists Is Up To God, But To Send Them To Him Is Up To Me, případně To forgive the terrorists is up to God, but send them to see God is my duty ) a citovala ho i respektovaná média, jako například Foxnews nebo Russia Insider.

fox

Nakonec o tom, jak se tento výrok rozšířil se můžete přesvědčit sami zadáním jeho originálního anglického znění do vyhledávače Google.

Jenže ruský prezident nikdy nic takového neřekl

Původ citátu se dá vystopovat k novinářce Remi Maalouf, která na něj narazila na sociálních sítích a zveřejnila na svém Twitteru.

maalouf

Netrvalo dlouho a ostrý výrok převzala světová média. A přestože Remi Maalouf na svůj omyl záhy přišla a za zveřejnění se omluvila, citát už si žil svým vlastním životem. Což jen potvrzuje starou pravdu o tom, že jak jednou něco vypustíte na internet, není síly, která by zabránila šíření.

Screen-Shot-2015-11-19-at-1.06.43-PM

Není vlastně divu. Výrok hodný superhrdiny se stal globálním fenoménem a pranic nesejde na tom, že Putin nikdy nic takového neřekl.

Jenže – citát pochází z filmu

Pokud vám ale výrok “Odpuštění teroristům je jen na Bohu, poslat je za ním je zas na mně,” zní až příliš povědomě, nejste daleko od pravdy. Není totiž ničím jiným, než parafrází výroku Denzela Washingtona z filmu Muž v ohni ( Man on Fire ).

Právě v tomto filmu totiž hlavní hrdina, vyhlašujíc nelítostou válku padouchům, říká: “Forgiveness is between them and God, it’s my job to arrange the meeting“, což znamená “Odpuštění je mezi nimi a Bohem, a moje práce je sjednat jim schůzku.” Poslechněte si to nakonec sami.

Výrok vyvrátila mnohá světová média ( např. Usnews.com či Huffington Post ), v Čechách mimo jiné i Blesk.


contributor