V jednom z předchozích článků náš web informoval asi o nejrozšířenějším hoaxu týkající se velké demonstrace 4. června 2019 na Václavském náměstí. Tento hoax rozšířil Břetislav Olšer a píše se v něm, že v Jablonné nad Orlicí bylo lidem nabízena úplata za účast na demonstraci. To vyvrátil starosta městečka. Anatomii tohoto hoaxu se věnoval, i trochu z jiného úhlu, zpravodajský server Seznamzprávy.cz.

To však nebyl jediný hoax týkající se této demonstrace. Další šíří například stránka Antikavárna, která působí na sociální síti Facebook. Ta v textu dezinpretovala fotografii organizátorů demonstrace Mikuláše Mináře a Benjamina Rolla s premiérem Andrejem Babišem. „To si ještě říkali Chvilka pro Andreje a zjevně ani neznali OSF a jiné neziskovky.“ Toto tvrzení je falešné z mnoha úhlů. Za prvé jakékoliv propojení OSF a Milion chvilek pro demokracii neexistuje. Je možné se o tom přesvědčit na transparentním účtu spolku Milion chvilek pro demokracii. Především ovšem fotografie není focena z nějaké sympatie k premiérovi. Jak je možné se přesvědčit ve videu, organizátoři demonstrace už tehdy šli za Andrejem Babišem, předat mu své požadavky, respektive otázky.

Na sociálních sítích a e-maily se v různých verzích opět šíří i údajný řádkový inzerát, tvářící se, že pochází z nějakých novin. Inzerát se snaží nabudit dojem, že 31. března 2018 se koná na Staroměstském náměstí v Praze nějaká demonstrace proti Babišovi a zadavatel nabízí účastníkům 100 Kč za účast a 50 Kč za transparent proti současnému premiérovi v demisi Andreji Babišovi. Jak již náš web dokázal vloni, jedná se o hoax a to z mnoha důvodů. Třeba toho, že žádná demonstrace 31.3.2018 vůbec nebyla.

Další dezinformace jsou už spíše úsměvné.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.