Internetem se šíří bizarní dokument, který tvrdí, že za pandemií španělské chřipky před sto lety byla vakcína. Žádná očkovací látka proti chřipce přitom v té době neexistovala. „Je to nesmysl. Ovšem již v roce 1918 se objevila iracionální kritika očkování, zvláště z řad naturopatů a homeopatů, kteří získali mnoho věrných příznivců. Tyto bludné alternativní názory bohužel kolují dodnes, a to i v lékařských kruzích,“ řekl AFP Historik medicíny a autor knihy „Španělská chřipka: Historie pandemie z roku 1918” Harald Salfellner. Náš web o tomto nesmyslném narativu už psal.

Pokud video lze brát vůbec v něčem vážně, tak je fakt, že se neví, kde virus vznikl. Onemocnění způsobené tímto virem bylo za španělskou chřipku označeno proto, že Španělsko bylo jednou z mála zemí, která se nenacházela ve válce, a tak zde lékaři nové onemocnění více sledovali. Nejpravděpodobnějším místem původu je Čína, poprvé se nemoc hojně rozšířila na základně v USA.

V bizarním snímku se také dozvíme, že nešlo o virovou infekci, ale bakteriální. Měly to dokazovat pitvy. Realita je taková, že virová infekce je ideální prostředím i pro množení bakterií pneumokoku. Laicky řečeno, bakteriální infekce „nasedne“ na původní virovou, což vede ke zvláště v závažným komplikacím – v mnoha případech je právě kombinace virové chřipky nebo virového COVIDu s bakteriální pneumonií smrtelná. V té době nikdo netušil, co nové onemocnění způsobuje. Ale bakterie se dařilo lépe identifikovat než viry.

Ve videu se následně doslechneme, že teolog Frederick Taylor Gates má něco společného s Billem Gatesem nebo o Kabale. Tyto nesmysly jsou pro nás už příliš bizarní, než abychom se jimi vůbec zabývali.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com