Poněkud bulvární nadpis publikoval web Idnes.cz v článku: „Na životech bělochů nezáleží, napsala pedagožka. Univerzita ji povýšila.“ Jde o případ, kdy vysokoškolská pedagožka indického původu z britské univerzity v Cambridgi Priyamvada Gopalová čelí výhrůžkám kvůli aktivitě na sociálních sítích. Napsala totiž na Twitter, že „na životě bílých nezáleží“.

Nejproblematičtější je tvrzení o údajném povýšení ženy. Z příspěvku Idnes.cz se může zdát, že souvisí s prohlášením na sociální síti Twitter. Jenže tak to není. Předseda rady univerzity Stephen Toope doporučil na povýšení 42 vysokoškolských pedagogů. Priyamvada Gopalová bude povýšena na profesorku s účinností od 1. října 2020. Předsedkyně správní rady Nicolette Zeemanová vysvětlila, že tak stalo po šesti měsíčním řízení. Status v rozhodnutí tedy nemohl hrál žádnou roli.

Priyamvada Gopalová skutečně napsala status, že „na životě bílých nezáleží“. Nemyslela to však nijak rasisticky. Poněkud nešťastně mínila, že hodnoty bílých lidí by neměly být odrazem jen toho, že jsou bílí, jak by jeden možná soudil z protestního transparentu „White lives matter“. Statusy byly reakcí na incident, kdy příznivec anglického fotbalového klubu Burnley Jake Hepple přeletěl před zápasem nad stadionem Etihad stadium letadlem se zavěšenou plachtou popsanou slovy „White lives matter“ („na bílých životech záleží“). Priyamvada Gopalová je dlouholetou kritičkou rozdělování lidí na rasy. Tvrdí, že se jedná o primárně kulturní kategorii, nikoli o biologickou. Ve vědecký obci se nejedná o výjimečný názor. Sociální síť Twitter jeji statusy smazala.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com