Na Facebooku, ale i jinde, se stále šíří, že výrobce nejrůznějších potravin (např. pečiva) budou moci do jídel volně přidávat moučku z hmyzu. Jak už jsme psali dříve, jedná se jen o mouku od jednoho výrobce. Ten ji samozřejmě může teoreticky prodat komukoliv. Takové výrobky však musí být jasně označeny.

Jak AFP již podrobně vysvětlila ve francouzštině, povolení používat nové výrobky na bázi hmyzu v EU je doprovázeno jasnými směrnicemi o jejich označování. Nikde však není uvedeno, že by se výrobky na bázi hmyzu měly konzumovat „povinně“.

„V seznamu složek musí být jasně uvedeno, že se tato složka ve výrobku nachází,“ potvrdila Evropská komise 24. ledna 2023 agentuře AFP. Stejně tak musí být řádně uvedeno riziko alergie u osob alergických na „korýše a výrobky z nich a na prachové roztoče“, jak je uvedeno ve výše uvedeném nařízení Evropské komise. Ta dále uvádí, že je třeba provést další výzkum rozsahu jejich „alergenicity“, protože současný výzkum není jednoznačný co se týče rozsahu, v jakém mohou tyto potraviny vyvolat alergickou reakci.

V současné době musí být na etiketách potravin v EU ze zákona uvedeno pouze 14 hlavních potravinových alergenů, včetně měkkýšů, coby „produktů nebo látek způsobujících alergie“.

„V porovnání s živočišnými produkty je hmyz velmi cenným nutričním zdrojem energie,“ stojí na webu vládního Informačního centra bezpečnosti potravin.

článku z roku 2020 publikovaném v časopise NFS se rovněž uvádí: „Skutečnost, že jedlý hmyz vykazuje rychlejší růst, vyšší schopnost přeměny v potravinu a vyžaduje méně zdrojů k chovu ve srovnání s hospodářskými zvířaty, by z něj měla učinit atraktivní zdroj kvalitnějších potravin, zejména pro chudé venkovské obyvatelstvo rozvojových zemí“.

Zdroj: AFP


author