Poslankyně Olga Richterová (Piráti) podává žalobu kvůli dehonestační lživé kampani proti její osobě. Smyšlené zprávy o ní šíří nejen anonymní pisatelé, ale i konkrétně dohledatelné osoby. Nejvíce aktivní v tomto smyslu byla Nela Lisková. Z jejího profilu měl příspěvek asi 16 tisíc sdílení a následkem jeho bylo političce mnohokrát vyhrožováno. Hoax navíc Lisková šířila opakovaně a lež obhajovala v otevřeném dopisu.

„K právním krokům přistupuji nejen v zájmu poctivé politiky, kterou se snažím dlouhodobě dělat, ale i zvýšení povědomí o problému kyberšikany, která trápí stále větší počet lidí. Případné odškodné daruji v plné výši na dobročinné účely, konkrétně na boj s dezinformacemi,“ říká Olga Richterová.

Falešné hoaxy například tvrdí, že chce Olga Richterová ubytovávat v tuzemsku africké uprchlíky na úkor mladých českých rodin. Nepravdivá zpráva je pro větší důvěryhodnost doplněna jejími smyšlenými citacemi a vizuál účelově evokuje oficiální typickou grafiku Pirátů – vše je ale od začátku do konce lživé.  „Jedná se z mého pohledu o nebezpečnou pomluvu, která poškozuje nejen mne i mou rodinu a spolupracovníky, ale také cíleně obelhává občany. Někteří čtenáři totiž pod vlivem emocí veřejně píší agresivní výhružné zprávy či posílají nenávistné emaily. Nechybí bohužel ani pohrůžky zabitím či naznačování znásilnění,” popisuje Richterová.

Nela Lisková nyní nepravdivě tvrdí, že falešný výrok sama stáhla. Z interních zdrojů však máme za prokázané, že statusy odstranila sociální síť Facebook.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.