O první místopředsedkyni České pirátské strany Olze Richterové se sociálními sítěmi opět šíří falešné informace. Hlavní příčinou je Nela Lisková, která si o političce neustále vymýšlí nejrůznější hoaxy. Naposledy například to, že jí prý vyhrožuje. Ve skutečnosti se věc má přesně naopak, když političce je soustavně vyhrožováno za falešný citát o bytech pro uprchlíky.

Politička citovala jednoho z lidí, se kterými osobně diskutovala kvůli falešnému citátu. „Rozlítilo ho to natolik, že kdyby měl po ruce samopal, udělal by nevratnou věc,“ napsala pirátská poslankyně o vzkazu, který byl adresován jí.

Richterová přitom o nenávisti na internetu původně vůbec nechtěla mluvit a trvalo několik měsíců, než se rozhodla Deníku N své zkušenosti popsat.

„Objevuje se to ve vlnách. Je fascinující, že stále dokola šíří tu jednu věc,“ míní Richterová, která jen ve své e-mailové schránce napočítala stovky nenávistných zpráv. „E-maily se dostaly až k mé tetě do USA, která žije v české komunitě. Chodí to všem společenským vrstvám,“ dodává. Dále jsou tu příspěvky na sociálních sítích, které se často šíří i v uzavřených skupinách.

„Jeden člověk mi poslal příšernou nadávku. ‚Nejdřív zplynovat Afričany a pak tebe.‘ Podařilo se nám pak najít jeho telefon, Ivan (Bartoš) mu zavolal a vynadal. Ten člověk byl v šoku, že píše reálné osobě a matce dvou dětí. Druhý den se mi omluvil a pak mi přišla ještě zpráva, že se cítí jako ovce, která naletěla lži,“ popsala pro Deník N jednu ze zkušeností Richterová.

„Prosím, pomozte mi s psaním těm lidem, kteří uvěřili účelově vymyšlené a šířené lži. Má ten příspěvek za jediný den 360 sdílení, 549 lajků a šíří se to jako mor. Ideální je psát soukromé zprávy těm lidem, co tomu uvěřili. Děkuju moc, už na to sama nemám sílu,“ prosila nedávno poslankyně.

Vše začalo v červenci 2018. Na Facebooku falešný citát šíří například Ivo Eichler nebo Nela Lisková. Hoax rovněž naleznete v článku Jiřího Bati na dezinformačním webu Rukojmí.cz nebo na webu extremistické Národní domobrany.

Jde o tento falešný citát: „Moderní a inteligentní bytová politika je pro nás jednou z priorit. Češi jsou obvykle zvýhodněni tím, že pracují a mohou se tak v pohodě zadlužit hypotékou na zbytek života. Všichni však takové štěstí nemají. Miliony Afričanů takové možnosti nemá a proto jim musíme pomoci a učinit z České republiky důstojnou zemí, kde nás bude každý mladý Afričan chtít kulturně obohatit svojí přítomností. Věříme, že bychom v ČR mohli v první vlně přijmout desítky tisíc uprchlíků a věnovat jim pro jejich pohodlí startovní byty pro mladé.“ Ten si vymyslela falešná stránka Pirátská pravda. Stránka vystupovala jako oficiální komunikační kanál České pirátské strany – částečně od ní převzala grafiku a jako profilovou fotku si zvolila znak Antifaštické akce (Antifa), jejímž členem bývá zejména z extrémně pravicové části politického spektra nepravdivě označován předseda Pirátů Ivan Bartoš. Stránka se později snažila vystupovat jako politická recese a celou záležitost zlehčovat, Facebook ji i několikrát blokoval. Na falešnou stránku upozorňoval i náš web.

Falešný citát se evidentně ujal, přestože logicky neexistuje jakýkoliv zdroj tohoto výroku. „Lživý příspěvek facebookové stránky Pirátská pravda začali šířit příznivci SPD v srpnu 2018. Někteří lidé mu věří dodnes. Poslankyně Olga Richterová nikdy o startovních bytech pro Afričany nemluvila. Naopak se zabývá tématem dostupného sociálního bydlení, které se dotýká statisíců občanů ČR. A to často i těch, kteří lživý příspěvek stále sdílejí a šíří dál. I těm mají návrhy Pirátů týkající se bydlení pomoci,“ píše Česká pirátská strana k hoaxu.

Dohledatelný je naopak status, kde Olga Richterová se zaráží nad vysokou cenou nájmů v Praze. „Nevím, jak je to ve vašem okolí – moji známí v Praze buď platí cca 20 tisíc měsíčně za nájem (tj. zhruba jeden učitelský plat!), nebo hledají byt „aspoň pod 7 milionů“. Jiní pak v normální nájemní smlouvu už ani nedoufají a zbývají jim ubytovny, bydlení po známých, v zahradních chatkách anebo azylové domy,“ píše politička. Tento status je s hoaxem v rozporu, protože se poslankyně naopak zastává právě oněch „pracujících Čechů“.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.