Aleš Svoboda a další se snaží hrůzostrašnou vraždu v Klánovickém lese svést na „cizince“, přičemž v příspěvcích jasně spekuluje o lidech z Ukrajiny. Jedná se o jeden z řady nesmyslů Aleše Svobody z Mělníka. Ten si v minulosti například vymyslel razii policie, OSPODu a finančního úřadu krátce po podání trestního oznámení na Víta Rakušana. Máme přitom vyjádření jak policie, tak sociálních pracovníků, že v inkriminované dny k žádné „razii“ v Mělníce nedošlo.

Zpět ovšem k vraždě v Klánovicích. Na sociálních sítích se totiž objevily informace nejen o tom, že policie pachatele zadržela, ale také že jde o cizince. Proti takovým dezinformacím se na sociální síti X ohradila policie. „Opravdu si někdo myslí, že policie zná totožnost pachatele a nevyužije tak účinnou zbraň, jako je medializace jeho podoby? Nevěřte dezinformacím,“ napsala. V náhledu je pak vidět příspěvek právě Aleše Svobody. Svoboda si v příspěvku vymyslel například článek na Seznam.cz, ve kterém údajný psycholog tvrdí, že pachatel mohl být ovlivněn válečným konfliktem. Žádný takový článek přitom neexistuje.

Podobné příspěvky nelze podle policie označit jinak než jako dezinformace. „Obdobných expertů, kteří disponují ‚zaručenými‘ informacemi od ‚ověřených‘, zpravidla anonymních zdrojů, můžeme nalézt desítky. Dnes se k věci opakovaně vyjádřila jak policie, tak Městské státní zastupitelství. Po pachateli policie pátrá a jeho totožnost je jí dosud neznámá. Pokud kdokoliv disponuje relevantními informacemi, policie je jistě uvítá,“ sdělili policisté.

Je pravdou, že policie v minulých dnech sestavila identikit. Není však známo, zda jde o podobiznu pachatele nebo svědka, který se mohl pohybovat kolem místa činu a mohl by policistům prozradit cenné informace. Policisté mezitím ukončili velkou pátrací akci v inkriminovaném lese, „Dvoudenní bezpečnostně pátrací akce v Klánovickém lese skončila. Nenašli jsme v něm nikoho, kdo by se tam skrýval, byl nebezpečný a ani nic, co by aktuálně naznačovalo jakékoliv hrozící riziko. Zvýšený výkon služby bude v oblasti dál pokračovat,“ napsali policisté.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.