Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahují od úterní noci po celém Česku. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí protimafiánské centrály Jaroslav Ibehej. Podle informací serveru iROZHLAS.cz se zaměřili na lidi, kteří mohli bojovat na Ukrajině na straně separatistů.

Policejní prezidium také na Twitteru upozornilo, že zásah nesouvisí s kauzou Vrbětice. Informovala o tom některá média. „Úkony trestního řízení prováděné dnešního dne NCOZ nesouvisí s kauzou výbuchů ve Vrběticích,“ upozornili na Twitteru policisté.

Mezi zatčenými má být například Ivan Kratochvíl, který je šéfem spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Kratochvíl aktivně vystupoval na různých demonstracích a dalších podobných akcích proruské scény. Za uskupení Aliance národních sil kandidoval ve volbách do Evropského parlamentu. Byl také pravidelným přispěvatelem a je zmiňován na různých proruských webech včetně ruského státního portálu Sputnik. Na Sputniku se mimo jiné objevil jeho článek Český pohled na Doněck: mezi mírem a… „bum, bum“. Názor. Článek referoval o návštěvě „delegace Československých vojáků v záloze za mír na Donbas“.

Kromě něj výjezdy na Ukrajinu organizovala například i Andrea Krulišová, která se angažovala v hnutí Blok proti islámu. I ona podle našich informací byla zatčena. „Andrea se připravuje na to, že velkou válku nerozhodnou tankové divize a letadla, ale malé skupinky dobře vycvičených bojovníků na ulicích měst –  v partyzánské válce. Boj na krátké vzdálenosti, v budovách a na náměstích. Jedním z jejích nejnovějších nápadů jsou proto teroristické útoky. Na nepřítele udeří v obyčejných montérkách, díky čemuž si je nikdo nevšimne a nebude je moci identifikovat. Andrea jim bude velet, přestože už není nejmladší. Má 59 let,“ upozorňoval v roce 2019 Deník N. Má i plán jak zatočí s liberálně smýšlejícími občany České republiky. Buď je pozabíjí nebo vyhodí ze země.

Vyšetřovatelé podle informací serveru iROZHLAS.cz zadrželi pět lidí. Podezřívají je z trestného činu podpory terorismu. Podle zmíněného paragrafu může být souzen ten, „kdo cestuje do jiného státu nebo do České republiky za účelem spáchání teroristického trestného činu nebo kdo pro jiného takové cestování organizuje, jiného k němu navádí anebo jinému umožní nebo usnadní takto cestovat.“

Naše soudy na dobrovolníky nahlíží různě. Na 15 let do vězení poslal ústecký krajský soud pětačtyřicetiletého Čecha, který se podle rozsudku zapojil v řadách separatistů do konfliktu na Ukrajině. Rozsudek už je pravomocný. Muž byl odsouzen za teroristický útok, podle právní úpravy účinné do konce ledna roku 2017 mu hrozilo až 20 let vězení. Český trestní zákoník definuje teroristický útok jako čin spáchaný proti České republice nebo mezinárodní organizaci, zároveň ale uvádí, že české právo poskytuje ochranu proti teroristickým činům i cizím státům.

České soudy v minulosti řešily několik případů spojených s boji na Ukrajině. Z terorismu byl v minulosti obžalován například bývalý český voják Erik Eštu, soudy ho však nakonec potrestaly za službu v cizích ozbrojených silách podmíněným trestem. Pavlu Kafkovi nedávno podle České televize uložil Vrchní soud v Praze za účast na organizované zločinecké skupině tříletý nepodmíněný trest. Zatím nepravomocně potrestal pražský městský soud za boj na straně separatistů Bělorusa Alexeje Fadějeva, za účast na organizované zločinecké skupině mu uložil 4,5 roku vězení.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.