Na nedávném zasedání Ústředního výboru KSČM v Praze řekl předseda strany Vojtěch Filip o protestech pořádaných spolkem Milion chvilek pro demokracii, že by mohly mít souvislost s kybernetickým útokem na benešovskou nemocnici. Zároveň spolek nařkl ze snahy o “český Majdan”.

 „Ti, kteří usilují o »český Majdan«, o státní převrat, nabírají sílu a krok za krokem zkoušejí, co české bezpečnostní složky jsou schopny tolerovat. Tak si nazkoušeli dostat lidi na Letnou, sice trochu nafoukli počet účastníků, ale přesto se jim to podařilo, těch lidí tam bylo poměrně hodně. Teď si vyzkoušeli blokádu hlavního nádraží, vyzkoušeli si kybernetický teroristický útok na nemocnici a zatím jim to prochází. Nemohu říct, že by bezpečnostní složky jednaly tak, aby svým způsobem byly schopny veřejně odpovědět na to, jak to bude vyšetřeno a jestli organizátoři budou po zásluze potrestáni,“ řekl předseda komunistů na zasedání KSČM. Na přímý dotaz Českého rozhlasu, zda to myslel vážně, odpověděl, že „tohle se v České republice děje a jestli za tím stojí Milion chvilek nebo někdo jiný, je otázka orgánů činných v trestním řízení a musí se tím zabývat i v této souvislosti.“ V rozhovoru rovněž uvedl, že Milion chvilek chce změnit vládu bez mandátu lidí.

Ve skutečnosti Policie ČR kybernetický útok proti nemocnici vyšetřuje a bude to trvat delší dobu. Policie zatím nezveřejnila žádné informace, které by mohly potvrdit slova předsedy KSČM.  Nic ani nenasvědčuje tomu, že by spolek Milion chvilek výrazně nafukoval počet účastníků. O podpoře mezi minimálně určitou částí obyvatel svědčí to, že aktuální petici spolku podepsalo za krátkou dobu 212 420 lidí.

 „Když už je někdo hodně zoufalý, tak vytahuje estébácké praktiky a straší terorismem a státní převratem. Lež se nám tu nějak nebezpečně rozlézá,“ zareagoval na adresu místopředsedy sněmovny spolek Milion chvilek pro demokracii na Facebooku. „Je neslýchané, že si předseda parlamentní strany dovolí takto lhát. Není to však poprvé, co o nás KSČM cíleně šíří pomluvy,“ řekl Aktuálně.cz místopředseda spolku Benjamin Roll. „Zvážíme možnosti právní obrany,“ dodal Roll.

Mezitím student práv na Masarykově univerzitě v Brně Ondřej Zeman podal na Filipa trestní oznámení.

Ondřej Zeman podal trestní oznámení ve středu na podatelnu policie v Brně. „Necítím se bezpečně v zemi, kde může předseda strany, jejíž přímá předchůdkyně má na svědomí stovky mrtvých nebo mučených, bez jediného důkazu obvinit z vlastizrady, kolaborace a teroristického útoku obyčejné občany,“ uvedl.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.