Jak to už bývá, po každé demonstraci se spekuluje o počtu demonstrantů. Ne jinak tomu bylo v případě protivládní demonstrace na Letné, pořádaných organizací Milion chvilek pro demokracii. S přesným počtem účastníků přišel T-Mobile, který po zevrubné analýze odhadl počet účastníků na 258 000. V pondělí je zpřesnil na 286 000 lidí.

 „Tablety, alarmy nebo nositelnou elektroniku analytici z dat vyřazují. Stejně tak při vyhodnocení odečítají náhodné kolemjdoucí. Vyhodnocování návštěvnosti akcí většinou určíme časový limit, který musí telefon ve vymezené oblasti strávit, abychom ho započítali jako účastníka. Jak vysoký je, záleží na trvání celé akce. V případě demonstrace na Letné stanovíme limit mezi dvaceti a čtyřiceti minutami,“ vysvětluje Petr Švec, analytik T-mobile pro Světchytře.cz. Nutno dodat, že někteří účastníci mohli mít tzv. duální telefony. Na stranu druhou i dnes někteří lidé mobilní telefon stále nemají, protože ho z nějakého důvodu nechtějí. Zdá se tedy, že tento odhad je poměrně přesný.

Tento odhad potvrzuje i Policie ČR. „Podle informací, které od policie obdrželi 17:10 ministr vnitra Jan Hamáček a také policejní prezident Jan Švejdar, bylo v tu dobu na Letenské pláni 200 tisíc lidí. Hamáček sdělil Právu, že policisté odhadují, že počet bude ještě stoupat,“ píší Novinky.cz. V tu chvilku opravdu byla ještě spousta lidí na cestě, protože doprava v Praze kolabovala.

S neuvěřitelnou konspirací mezi tím přišel Aeronet. Ten do „spiknutí“ zahrnul i České dráhy. „Na organizaci dnešní demonstrace na Letné se podílely dokonce i České dráhy, které vypravily zvláštní posílené vlakové soupravy, aby se do Prahy dostalo co nejvíce odpůrců současné vlády,“ píše Aeronet. České dráhy přitom posilují spoje každou neděli a reagují na jakýkoliv zvýšený zájem o jejich služby. Při rostoucí konkurenci na železnici ani nemohou jednat jinak. Předesíláme, že hlavním akcionářem Český drah je stát. Dohled nad Českými drahami má ministerstvo dopravy, které vede hnutí ANO.

Podle Aeronetu za demonstrací stojí i Římsko-katolická církev. Dovolujeme si poznamenat, že by asi kardinál Duka úplně s tímto tvrzení nesouhlasil. Zatím především v komentářích se opět šíří i konspirační teorie o placení demonstrace. K tomu snad jde jen napsat, že při počtu čtvrt milionů by se taková informace dostala rychle ven. Bohužel, je to výsledek minulého režimu, který učil, že nikdo nic zadarmo neudělá.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com