Asi nemusíme psát, že v dezinformačním prostředí se hojně šíří nepravdivá informace, že očkování proti covidu-19 způsobuje neplodnost. Je to samozřejmě nesmysl, náš web publikoval například článek s 5 důvody proč tomu tak být nemůže. Česká vakcinologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně ve svém doporučení z konce srpna nově přímo doporučuje očkování těhotných proti covidu-19. Podle odborné společnosti dostupná data ukazují, že vakcína je v těhotenství účinná a vytváří imunitu, zároveň nejsou známá žádná rizika pro ženu či plod. Uvádí také, že vakcíny nemají negativní vliv na plodnost žen ani mužů, což je jedna z dezinformací, která se o očkování proti covidu-19 šíří.

Naopak nigerijská studie zjistila, že nebezpečím pro plodnost mužů může být lék ivermektin, který je „alternativními“ médii předkládán jako alternativa k očkování, respektive jako lék proti covidu-19. „U 85% mužských pacientů léčených ivermektinem se objevily různé formy a stupně dysfunkce spermií, včetně nízkého počtu spermií, špatné morfologie spermií (dvě hlavy, drobné hlavičky, dvojité ocasy, absence ocasu, albínské spermie), azoospermií a špatné pohyblivost spermií,“ píše se v studii.

Studie se zabývala vyloženě možnými následky užívání ivermektinu na plodnost a studie zkoumala 385 mužů ve věku 28 až 57 let. Účinky ivermektinu na muže zkoumali vědci ze tří univerzit v Nigérii. V africké zemi se podává lék proti parazitárnímu onemocnění nazývanému říční slepota (onchocerkóza). „Je zřejmé, že terapie ivermektinem má významné nepříznivé účinky na spermie takto léčených mužů s onchocerciázou. Došlo k výraznému snížení nebo poklesu počtu spermií u pacientů po léčbě ivermektinem. Dále studie ukázala významný a pozoruhodný pokles pohyblivosti spermií u pacientů po jejich léčbě ivermektinem. Pokud jde o morfologii spermií, došlo k nárůstu abnormálních hodnot sperma po ošetření v porovnání s morfologií před zahájením léčby. Tyto změny jsou bezpochyby výsledkem účinků léku na funkci reprodukčních orgánů pacientů, “ píší vědci ve studii. Zatím není jasné, zda jde o dočasné nebo trvalé poškození. Podle IFL Science také problém se spermie nemusí být následkem užívání léku.

Ivermektin je antiparazitikum, které má i velmi silné antivirové a protizánětlivé vlastnosti. V malých dávkách se používá k odstranění parazitů, jako jsou červi a vši u lidí, ale ve velké míře jej používají veterináři na odčervení velkých zvířat. V Česku i v zahraničí byly hlášeny případy předávkování tímto lékem, někteří lidé totiž užívají i verze tohoto léku, které jsou určené výhradně pro zvířata.

EDIT: Podle IFL Science také problém se spermie nemusí být následkem užívání léku. Studie proběhla v roce 2011.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.