Hnutí Lenky Tarabové Občanská společnost je známa šířením nepravdivých informací o současné epidemiologické situaci. Teorie Lenky Tarabové jsou velmi bizarní. Tarabová je například přesvědčena, že do čela států jsou dosazováni pedofilové se satanistickými sklony. Nechybí samozřejmě ani Ilumináti.

Jak to má její hnutí s počty, se můžeme přesvědčit na následujícím příkladu. „Od dnešního rána jede mediální masírka, jaká hrůza se odehrává v ČR a stoupají čísla oproti minulému týdnu. Všude titulky ” Přes 8 tisíc nakažených!” 8800 je součet čísel aktivní případy + počet zotavených + úmrtí s covidem,“ narážela na počty nových případů z pátku 18. prosince.

S podobnými nesmysly pracoval nedávno i účet na Facebooku Honza Seemann. 

Samozřejmě tak tomu není. Jde o klasický případ, jak se tyto lidé snaží věc překroutit. V tomto případě otočí rovnici na hlavu. Správná rovnice v tomto případě zní: Potvrzené případy mínus úmrtí mínus uzdravení rovná se nárůst aktivních. Na webu Ministerstva zdravotnictví ČR je jasně uvedeno, že to největší číslo je „denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním COVID‑19.“ Nikoliv nějakým součtem hodnot.

„Jde o neskutečnou snadnost šíření lží, výmyslů a dezinfa – toto kdosi nasdílel, a během dne to nasbíralo přes 2500 sdílení, přičemž když se do těch sdílení ponoříte, jsou v komentářích v drtivé míře souhlasná, přičemž komenty typu “svině!!!” patří mezi ty mírné. Jak snadné je vyrobit dezinfo a jak snadné je dostat jej ke stovkám tisíc lidí, ovlivnit jejich názor, postoj, dostat jim do hlav falešnou realitu, vytvořit v jejich mysli “alternativní vesmír”. Něco, co není. S pravdou, která je nudná, se vám to nikdy nepodaří; se lží je to tak snadné! Dodávám, že autor tohoto příspěvku není žádný významný influencer, jeho bublina je maličká – ale prostě něco vhodil do vody a takhle se to šíří,“ píše Jiří Hlavenka.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou, zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com