V pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus z 24. ledna 2019 hovořila redaktorka Veronika Sedláčková s bývalou ředitelkou Platformy evropské paměti a svědomí Neelou Winkelmannovou a s bývalým předsedou bavorské AfD a nynějším poslancem za AfD Petrem Bystroňem ve Spolkovém sněmu o tom, zda AfD inklinuje k neonacismu.

Sedláčková se v úvodu zmínila o Berndu Pachalovi, poslanci AfD v berlínské městské části Marzahn-Hellersdorf, a uvedla, že označil politiku Reinharda Heydricha za chytrou.

 

Uvádíme přepis klíčových částí pořadu.

[čas 1:13 – 1:50]

Sedláčková: Pane Bystroni, adorují zástupci AfD nebo její někteří členové někdejší prominenty nacistického režimu? Nehrozí tedy přepisování dějin, které se týkají i Česka?

Bystroň: Ne, nehrozí.

Sedláčková: Řekl byste, že ta adorace pohlavárů třetí říše je spíš výjimkou?

Bystroň: No já jsem se osobně s žádnou adorací pohlavárů třetí říše nesetkal a jsem zvědavý, jaké příklady vy vytáhnete. Mně to není známo, něco takového.

[…]

 

[čas 2:25 – 2:56]  

Sedláčková: Pane B., to, co tu zaznělo, tedy že se v německých médiích objevila zpráva Úřadu pro ochranu ústavy, tedy civilní kontrarozvědky, ve které ten výrok, který i já jsem citovala i před chvílí paní Winkelmannová, tedy že politika Reinharda Heydricha byla chytrá, což řekl člen berlínské AfD Bernd Pachal, to vám nepřipadá jako závažná zjištění a navazování na politiku nacistického režimu nebo řekněme vztahování se k ní?

[…]

[čas 4:06 – 6:05]

Bystroň: A teď pojďme k tomu příkladu, který jste uvedla vy. Tak za prvé Bernd Pachal… Já bych to řekl jinak. Podívejte se, já jsem jeden ze zakládajících členů strany, byl jsem šéfem bavorské AfD, byl jsem u všech… Jezdím pravidelně na setkání všech šéfů těch zemských organizací, znám opravdu všechny důležité členy a Bernd…

Sedláčková: Tak, pane Bystroni, jak to souvisí s otázkou, kterou jsem pokládala, tedy jestli to považujete…?

Bystroň: Velmi jednoduše, protože my tady v České republice, teď v Českém rozhlasu řešíme nějakou výpověď nějakého jednoho ze 40 000 členů, které naše strana má, který udělal na Facebooku, on to neřekl, udělal to na Facebooku a já jsem se… Protože jste mě pozvali do k téhle diskusi, tak jsem si to vytiskl, abych věděl, o čem se bavíme. A já bych to rád přečet‘.

Sedláčková: Pardon, pane Bystroni, já nechám zareagovat paní Winkelmannovou…

Bystroň: Ne, to je strašně důležité, protože on, on neadoruje …

Sedláčková: Pane Bystroni, to bychom tady půl hodiny četli…

Bystroň: Ne, vy jste řekla, že někdo adoruje Hey… Dobře, tak já vám to shrnu do jedné minuty, jo?

Sedláčková: Pojďme, vrátíme se k tomu za chvilinku, ale já nechám…

Bystroň: Vy jste řekla, že on adoruje Heydricha…

Sedláčková: …zareagovat Mílu Winkelmannovou…

Bystroň: …a on jenom řekl, poslyšte, on napsal:…

Sedláčková: Dobře, řekněte mi to jednou větou.

Bystroň: …Češi byli v roce 39 obsazeni…

Sedláčková: Ano.

Bystroň: …z toho opravdu nebyli nadšeni. A on tam potom zač…

Sedláčková: To jsme nebyli.

Bystroň: Přesně tak. A on tam potom napsal: „No ale nastala situace po několika letech, kdy se hospodářsky v protektorátu vedlo poměrně lépe, a tím se ta situace zlepšila.“ A on tam napsal: „No a to byla chytrá politika Heydricha.“ V tomto kontextu to řekl.

Sedláčková: Tak, a vy s tím souhlasíte, pane Bystroni?

Bystroň: Já si myslím, že historicky určitě není podložený fakt, že by Češi byli nadšeni z Heydricha, to určitě pravda není. Přesně tak, to…

Sedláčková: Že byla politika Reinharda Heydricha chytrá – s tím souhlasíte? Ano, nebo ne?

Bystroň: Říkám, to určitě historicky se podložit takhle nedá.

Sedláčková: Souhlasíte s tím, nebo ne?

Bystroň: Samozřejmě že ne.

Sedláčková: Dobře. Díky za tu jednoduchou odpověď.

 

A co opravdu stojí v Pachalově statusu?

Překlad:

Co ukazuje fotografie?

A teď upřímně! Sudetští Němci byli v roce 1938 osvobozeni. Měli z toho radost. A projevili to.

Češi byli v roce 1938 obsazeni. Nebyli nadšeni. To se ovšem změnilo, když viděli, že nyní byly i u nich odstraněny následky světové hospodářské krize. Zase byla práce a chléb. Viděli, že na rozdíl od spojenecké propagandy a propagandy české exilové vlády požívali větší autonomie než za Habsburků, zároveň se výrazně zvýšil jejich životní standard. To bylo v neposlední řadě způsobeno chytrou politikou říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten už od prvního okamžiku vytvořil správné předpoklady.

Heydrich byl oblíben. Tisíce Čechů lemovaly cestu, kterou projížděl s čestným doprovodem.

Zkrátka a dobře: Sudetští Němci byli nadšeni, že byli osvobozeni od českého útlaku.

Češi byli zprvu zdrženliví, později vděční až nadšení, ještě později (45) velmi rozzlobení.

 

Mimo to Pachal do odkazu vložil ještě odkaz Amazonu na knihu Liny Heydrichové „Mein Leben mit Reinhard.“

(Vedle nacistických útoků na Československo má Pachal v textu ještě dvě věcné chyby: nešlo o českou, ale československou vládu a Heydrich nebyl říšským protektorem, nýbrž zastupujícím říšským protektorem.)

Pachal se ovšem „vyznamenal“ i dalšími příspěvky.

V prvním se můžeme dočíst, jak rafinovaně to Beneš navlékl kolem Mnichovské smlouvy, když Velké Británii a Francii údajně oznámil, že asi bude nutné se vzdát tzv. Sudet, ale že to Češi nikdy nepřiznají. V závěru Pachal píše, že zrušením Mnichovské smlouvy byla obnovena předchozí nespravedlnost.

A v následujícím příspěvku se Pachal rozepisuje, že Hitler ve 30. letech revidoval jedno bezpráví Versailleské smlouvy za druhým. Polské tažení podle Pachala bývalo mohlo skončit velmi rychle, ale nebylo to prý velikášství, ale Hitler hrál příliš vysokou hru. Prostě si to špatně spočítal.

Z porovnání toho, co tvrdil Bystroň, a toho, co bylo skutečno napsáno, i na základě dvou dalších facebookových statusů je naprosto zřejmé, že Pachal je nefalšovaný nacista a nepřítel českého národa a že pan Bystroň vědomě manipuluje s citacemi a zamlčuje klíčové výroky, aby Pachala hájil. Lze jen spekulovat, zda tak činí pouze proto, aby chránil svou stranu, nebo i proto, že se s Pachalovými názory ztotožňuje.

Pro nás to v žádném případě není dobrá zpráva, uvážíme-li, že s lokálním berlínským nacistou sympatizuje poslanec Spolkového sněmu, ba dokonce bývalý předseda bavorské AfD, který navíc udržuje nadstandardní vztahy s bývalým i současným prezidentem ČR. (Mimochodem, byla by vyjádření Bernda Pachala pro prezidentského mluvčího Ovčáčka dostatečně fašistická?). Pachal není sám, v AfD samozřejmě jsou i další nacionální socialisté a antisemité. O některých z nich jsme na našich stránkách už psali v článku Václav Klaus a hnědá, ne modrá AfD z 20. února 2017. Podrobnosti o tom, jak poslanecký klub AfD ve Spolkovém sněmu požadoval zrušení Benešových dekretů a zmiňoval se v této souvislosti o genocidě, jsme uvedli v příspěvku Zeman se hněval na Merkelovou za slova o odsunu. Co napsala o odsunu AfD? z 1. července 2018.

Kdo umí německy, může si v originále přečíst posudek německého Úřadu na ochranu ústavy na AfD, o kterém byla řeč ve výše zmíněném diskusním pořadu Českého rozhlasu.

 


author