Pražský zastupitel Ondřej Prokop (ANO) šíří na sociálních sítích nepravdivou informaci o nákupu koberců pro Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky. Přidal se i poslanec a místopředseda ANO Richard Brabec.

Nejprve podle Prokopa a Brabce mělo ministerstvo utratit za koberce 65 milionů korun, následně milionů 11. Ani jedno přitom není pravda. Oba vycházeli z článku Parlamentních listů, na jehož manipulativní znění upozorňoval náš článek.

„Parlamentní listy článek neupravily ani poté, co se MMR obrátilo se správnými údaji na ředitele redakce. Titulek a velká část textu s výjimkou posledního odstavce mohly vzbuzovat dojem, že resort dodavateli zaplatil nebo uzavřel smlouvu na částku, která neodpovídá dodanému materiálu a službám. Nesprávnou informaci poté převzala řada uživatelů sociálních sítí a také někteří politici, pražský zastupitel Ondřej Prokop (ANO) a poslanec Richard Brabec (ANO).

Ministerstvo pro místní rozvoj letos v únoru uzavřelo rámcovou smlouvu na výměnu koberců a podlahových krytin ve výši 11 495 000 Kč včetně DPH. Smlouva je uzavřena na čtyři roky. Vybraný dodavatel splnil veškeré podmínky požadované v zadávacím řízení a jeho nabídka byla ekonomicky nejvýhodnější. Je třeba zdůraznit, že v případě částky 11 495 000 Kč včetně DPH se jedná o maximální možné plnění.

Pražský zastupitel Ondřej Prokop ve snaze uvést na pravou míru mylnou informaci o 65 milionech Kč tvrdil, že koberce pro MMR stály 11 milionů Kč. I v tomto případě se jedná o nepravdivý údaj. Dosud MMR uhradilo částku 1 355 598,10 Kč včetně DPH za kompletní výměnu koberců v kancelářích, které se nacházejí v pražských budovách resortu na Staroměstském náměstí a v ulicích Letenská a Na Příkopě. V těchto objektech pracuje většina zaměstnanců MMR. Vyměněné koberce byly opotřebené, prošlapané a špinavé do té míry, že je nebylo možné vyčistit. V rámci plnění je dodavatel nejen vymění, ale také odstraní a ekologicky zlikviduje. V ceně je i úprava podkladu, odstranění starých lepidel a stěrkových hmot, penetrování podkladu včetně vysátí, dodání a montáž soklových a přechodových lišt, samonivelační stěrka, lepidlo, doprava nebo manipulace s materiálem,“ píše ministerstvo v tiskové zprávě.

„Investigativní novinařině fandím, když jde o veřejné peníze, musí být politici pod drobnohledem. Piráti dělají ve sněmovně, krajích i na obcích vše proto, aby byly veřejné zakázky co nejvíce transparentní. Na druhou stranu šířit dezinformace, dělat z nich senzační titulky nebo je zneužívat v politické kampani je hodně přes čáru. O politicích si obecně můžeme myslet cokoli, ale zkrátka nesou velkou společenskou odpovědnost. Do koberců za 65 mega se na svých sociálních sítích opřel poslanec a bývalý ministr Richard Brabec nebo pražský zastupitel Ondřej Prokop, oba z ANO. A ne, MMR za ně nedalo ani 11 mega. Čekám, že ty příspěvky stáhnou a omluví se,“ vyzval Prokopa předseda Pirátu a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

V úterý na dotaz Seznam Zpráv pražský zastupitel Ondřej Prokop totiž řekl, že už o své chybě ví. Na dotaz, zda tedy video a příspěvek s nepravdivou informací smaže, ale přímo neodpověděl. „No to já nevím. Já to mám v tom videu, že ano, takže s tím teď těžko můžu něco udělat. Já se můžu maximálně omluvit, ale já jsem vycházel ze článku Parlamentních listů,“ řekl politik ANO. Nepravdivou informaci prý opraví, pokud ho k tomu vyzve Ivan Bartoš nebo Ministerstvo pro místní rozvoj. „Ale zatím mě nikdo nevyzval,“ dodává Prokop. Video existuje, ačkoliv k smazání a omluvě ho Ivan Bartoš vyzval.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.