Před časem náš web psal o smutném příběhu kdysi poměrně úspěšného bulvárního novináře Ondřeje Höppnera. Ten začal na svém webu Hoppner.cz zveřejňovat jednu dezinformaci za druhou. Následovalo přepisování článku o jeho osobě na Wikipedii a vyhrožování našemu webu.

Nyní přesedlal na novou doménu. Doménu Arfa.cz si zakoupil 12. září 2019. Cílem je pravděpodobně působit dojmem, že jde o „nezávislý zpravodajský portál“. Kdo za projektem stojí je dohledatelné v databázi nic.cz.

Obsahově i vzhledově web zůstává stejný. Poměrně úspěšný byl například jeho článek „Odvážný výlet na účet Milionu chvilek: Přes 100 tisíc korun za jediný den! Ve skutečnosti však jde o desítky miliard“ obsahující jen vymyšlené informace. Co se například v článku dozvíme?

„Cílem aktivit Milionu chvilek je odstranit politiky, kteří stojí v cestě mocenským zájmům Německa (Evropské unie) – s kýženým vedlejším produktem, kterým je zrušení Benešových dekretů,“ píše Ondřej Höppner. Jakýkoliv důkaz svého tvrzení samozřejmě nepřináší.

 „Ztělesněním pomsty a napojení Milionu Chvilek na Německo je Monika Hohlmeierová (CSU), nová předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, která má přijet v únoru do Prahy udělat pořádek,“ vymyslel si Ondřej Höppner. Náš web tedy kontaktoval europoslankyni. Odpověď vás asi nepřekvapí. „Je mi líto, ale žádnou organizaci Milion chvilek pro demokracii neznám. Omlouvám se, ale cestu do Prahy nemám v plánu. Benešovy dekrety považuji za interní záležitost vaší země,“ odpověděla nám stroze, ale věcně Monika Hohlmeierová. Následně upřesnila, že se chystá cesta rozpočtového výboru EP do Prahy v zatím nespecifikovanou dobu. Cílem cesty má být poskytnutí faktických informací o výsledku vyšetřování EK ve věci střetu zájmů Andreje Babiše a rovněž šetření pro Evropský parlament. Vylučuje, že by cílem cesty bylo kohokoliv podporovat či nepodporovat. Delegace se chce setkat s premiérem Babišem, odpovědnými ministry a zástupci jednotlivých stran v sněmovně. Program bude upřesněn.

„Podle zdrojů arfa.cz proběhla jednání zástupců Milionu chvilek mimo jiné s mocnou americkou neziskovou organizací NED (National Endowment for Democracy), jejíž předseda Carl Gershman byl nedávno tajně v Praze,“ pokračuje ve výmyslech Höppner. Carl Gershman ve skutečnosti delší dobu pobývá Tchaj-peji, odkud sleduje především dění v Hongkongu.

Následuje už jen pohled na transparentní účet, který nepřináší nic nového, jen to, že se spolek Milion chvilek těší velké podpoře u části obyvatel. Jakýkoliv důkaz svých tvrzení kdysi úspěšný novinář nepřináší.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.