Žhářský útok v Bohumíně, při kterém zahynulo 11 osob včetně 3 dětí, se stal záminkou pro vyvolávání nenávisti vůči romské komunitě. V některých článcích se objevily mylné informace, že za útokem stojí Rom a že všechny oběti byly tohoto etnika. Kromě toho také čistě rasistické pasáže.

Článek na extremistickém portálu Vlastenecké noviny s názvem „Jedenáct cikánů mínus. Něco uhořelo a něco vyskákalo z oken” popisuje dětské oběti tohoto neštěstí jako “cikánská mláďata” a občany romského původu jako “přemnožený parazit”. Pro samotné neštěstí je pak v článku použít termín “grilovačka cikánů”. Provozovatelem tohoto portálu je spolek vedený osobou jménem Radek Velička.

Právě Radek Velička si za tento článek již “vysloužil” obvinění. „Policisté obvinili kvůli rasistickému článku o tragickém požáru v Bohumíně a dalším činům jednačtyřicetiletého muže z extremismu. Muž je vyšetřován na svobodě a hrozí mu tříletý pobyt ve vězení. Využil svého práva, nevypovídá a podal si stížnost proti zahájení trestního stíhání,“ píše Akutálně.cz s odvoláním na ČTK.

Nejednalo se však zdaleka o jediný příspěvek tohoto charakteru. Další zákeřný článek obsažený v trestním oznámení byl pojmenován „Požár v Bohumíně založili cikáni – média cudně mlčí” a zveřejněn byl na portálu zvedavec.org. Vlastník této domény je bohužel anonymní a schovává se díky službě WhoisGuard. Poskytovatel této služby WhoisGuard, Inc. sídlí v Panamě.

Trestní oznámení bylo rovněž podáno na pisatele následujícího komentáře: “Pokud se jednalo o cikánskou sebranku, tak jejich smrt je naším štěstím. Pevné nervy přeji pánovi, který to zapálil.” Osoba podepsaná pod tímto komentářem následně pirátskému analytikovi sdělila, že autorem je nezletilý syn, který údajně omylem použil její počítač.

Právě proto projekt Romea.cz, ve spolupráci s pirátskou poslankyní Olgou Richterou, podal trestní oznámení na tyto autory. „Trestní oznámení na nenávistné komentáře ke žhářskému útoku v Bohumíně jsem, spolu s organizací Romea, podala díky skvělé práci pirátského analytika Janusze Konieczného. On je i v kontaktu s příbuznými obětí. Je pro mě zcela šílená představa, že někdo oslavuje žhářský útok jen proto, že mezi oběťmi mohli být Romové. V prvé řadě tam zemřeli lidi! Vybrali jsme proto nejvíce zavádějící komentáře a články, které označují jako viníka neštěstí romskou komunitu, ačkoliv útočník nebyl romské národnosti. Tímto se vytváří nebezpečná národnostní nesnášenlivost, která může vést k dalšímu neštěstí. Vzpomeňme si na rok 2009, kdy nenávist k romské komunitě vedla rovněž ke žhářskému útoku a obětí tehdy byla i malá Natálka. Jakékoliv komentáře, které tyto činy oslavují, mohou vést k dalším neštěstím,“ píše Olga Richterová.

„Je však také nutné připomenout jakou roli v tomto případě sehrála některá média. Zveřejnění nepravdivé informace, že žhář je Rom bez jakéhokoliv ověření, je obrovská profesionální chyba a selhání. Navíc v momentě, kdy národnost pachatele nebo obětí v případě hromadné vraždy v Bohumíně není nijak důležitá, protože nesouvisí s trestným činem,“ dodává za projekt Romea.cz Zdeněk Ryšavý.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.