Náš článek „Českou vlaječkou na profilovce někteří maskují kolaboraci s Ruskem“ vyvolal mezi pseudovlasteneckou scénou poprask. Byl nesprávně pochopen tak, že údajně máme něco proti symbolům České republiky nebo je dokonce hanobíme. Kdo si článek však skutečně přečetl, ví, že byl o tom, že část lidí, která umisťuje na své profilové fotky české vlaječky, ve skutečnosti sympatizuje s Ruskem. Byl uveden příklad příspěvku přejícího si novou okupaci Ruskem. Není pochyb, že Rusko se vůči České republice staví nepřátelsky, dokonce nás uvedlo na seznam nepřátelských zemí a to už před agresí na Ukrajině.

Po zahájení ruské agrese měla Česká republika jen na výběr, zda se postaví na stranu napadené země a nebo agresi bude přihlížet a upřednostní ekonomické zájmy. Česká republika si vybrala správně podporu napadené země a není divu. S Ukrajinou nás spojují i společné dějiny (Zakarpatská Rus byla součástí Československa, společně jsme pak byli součástí Rakouska-Uherska) a zároveň u nás už před válkou pracovalo 167 000 lidí z Ukrajiny, kteří si platili (nebo jim zaměstnavatel platil) sociální pojištění. Počet lidí odvádějících daně tedy byl ještě vyšší, protože například lidé pracující na „brigády“ do určité částky nemusí platit sociální pojištění, ale daně odvádí. Není tedy sporu, že kromě morální podpory i tito lidé mají právo na určité výhody naše sociálního systému. Mimochodem, ptáte-li se kolik k našemu sociálnímu pojištění bylo přihlášeno Rusů, jednalo se o 47 000. Tedy zhruba 4krát méně.

Ale zpět k páté koloně Ruska v České republice. Navštívili jsem dvě veřejné skupiny s názvy „Přátelé Ruska v ČR“ a „Přátelé Ruska“. V jedné je správcem Rudolf Hruboň, tedy osoba velmi spojená s ruskou propagandou. Obě skupiny mají podobné to, že se v ní vyskytuje prakticky výhradně ruská propaganda. Za opačný názor je člověk vyhozen, o demokratické opozici v Rusku se tam nic nedočtete. A výsledek? Ve skupině „Přátelé Ruska v ČR“ má českou vlaječku na profilovce 27 % lidí a 2 % slovenskou. V druhé skupině je to 23 %. Přinášíme screenshoty členů, kteří se přidali po ruské agresi vůči Ukrajině:


 Je tedy zřejmé, že někteří lidé připínající si naší státní vlajku, se jen skutečnosti bojí připnout si tu ruskou a uráží tím náš státní symbol.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com