Kromě šíření dezinformací na sociálních sítích a formou rozesílání řetězových e-mailů útočí dezinformátoři především na seniory i za pomoci letáků.

Například ve Vestci u Prahy je do schránek vkládán leták, který tvrdí, že lidé po očkování umírají. Přitom není prokázán jediný takový případ, který by prokazatelně souvisel s vakcínou proti COVID-19. Faktem je, že když bychom proočkovali jakýkoliv náhodný vzorek 350 000 osob z české populace, tak 10 z nich druhý den zemře a další den dalších 10. To samozřejmě neznamená, že to má jakoukoliv souvislost s očkováním.

Příklad ze státu Izrael, kde je proočkována už větší část seniorů, nám ukazuje, že v skupině očkovaných prudce klesá počet hospitalizovaných lidí. To se dříve nebo později odrazí i na sníženém počtu umírajících lidí.

Ale zpět k letákům. Analytik Petr Ludwig upozornil také na leták, který se šíří ve Zlíně. Ten láká na dezinformační web plný hoaxů Přítomná pravda. Ten je přitom registrován na zřejmě vymyšlené jméno Nikos Terzis. Je to další z příkladů, jak jednoduché je v ČR si založit anonymní web šířící hoaxy.

„Až jednou budeme vysvětlovat svým dětem, proč Česko totálně nezvládlo pamdemii v 2020 a 2021, jedním z důvodů je totální laxnost státu a orgánů činných v trestní řízení v potírání fake news jakožto šíření poplašné zprávy. Tohle teď dostaví do schránek lidé ve Zlíně. Máme výjimečný stav, tak sakra, něco s tím je potřeba dělat. Tohle rozhodně není svoboda slova,“ komentuje Petr Ludwig.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.