Dnes si ukážeme další případovou studii na téma “Čeští novináři, kteří by ve své profesi mohli být nahrazeni opicemi. Klidně i necvičenými.”

Zpravodajský server Echo24.cz uveřejnil zásadní zprávu o hodném Rakušanovi, který nechal zlého Turka pást své stádo ovcí a zlý Turek mu 79 ovcí rituálně podřezal, aby tak oslavil muslimský Svátek oběti. ( viz. Rakouský farmář nechal Turka pást ovce. Ten jich 80 rituálně podřezal ). Článek vypadá takto:

untitled-2

 

V článku nejsou žádná jména, ani jakákoli jiná konkretizace, což je obvykle celkem spolehlivý indikátor kachen. Jako zdroj je uveden server The Local:

austrian-farmer-horrified-by-sheep-slaughter-in-fields-the-local

Už první pohled na zdrojový článek prozradí, že v Echu neovládají angličtinu, protože se v něm píše, že hodný Rakušák zlému Turkovi “půjčil” pouze pastvinu. Takže zlý Turek v této verzi nebyl až tak zlý a podřezal ovce ve svém vlastnictví, nikoli ovce cizí, které mu byly svěřeny na hlídání.

I v původním článku však chybí jakákoli konkretizace, která by usnadňovala ověření zprávy. Co však nechybí, je uvedení úplně původního zdroje, jímž je zpravodajská agentura Central European News.

Ano, přesně ta agentura, která je komukoli, kdo se v oblasti médií pohybuje déle jak 5 minut, známá tím, že produkuje bizarní kachny, kterými (zejména méně seriózní) elektronická média plní své rubriky kuriozit (a zákonitě tak přitahují lajkoše a sdílení).

Více o praktikách CEN uvádí například bakalářská práce Bc. Veroniky Čáslavské “Šíření tzv. novinářských kachen v českých médiích na příkladu agentury Central European News“, nebo tento již legendární článek na BuzzFeedu.

Agentura CEN, uvádí Čáslavská proslula mimo jiné texty typu: Poláci vykázali hermafroditního medvídka Pú z dětského hřiště; Justin Bieber zachránil Rusa před útokem medvěda; Číňan má plné tělo červů kvůli konzumaci sushi.

A nyní se tedy stalo to, že web Echo24 přebral na pohled podezřelou zprávu od notoricky známého nedůvěryhodného zdroje, správně jí neporozuměl a přepsal ji v úplně dezinterpretované podobě.

P.S: Podle muslimské tradice neměl Abrahám obětovat Izáka, jak tvrdí Echo, nýbrž Izmaela.

Aktualizace: Echo 24 článek oproti výše citované verzi upravilo.

aa


Vystudoval marketingové komunikace a mediální studia. Zabývá se světovou kinematografií, muslimskou kulturou a mediální reprezentací muslimů. Publikuje na HateFree.cz.