Novým hitem na internetu se stala dezinformační web a facebooková stránka V4 nová Evropa. Za webem stojí Jan Minarčík z Tovačova, který je příznivcem SPD Tomia Okamury (1, 2).

Jeho web šíří články jako: „Podvody s PCR byly živě odhaleny v parlamentu: Poslanec pozitivně testuje Colu na Coronu.“ Ve skutečnosti nešlo o PCR test, ale o rychlý antigenní test. Experiment člena rakouských Svobodných (FPÖ) Michaeal Schnedlitze navíc nic nedokazuje. Schnedlitz totiž zapomněl test před použitím dát do pufrovacího roztoku. „Účelem je vybalancovat všechny možné rušivé faktory, jako je hodnota kyselého pH coly,“ vysvětluje virolog Martin Stürmer z IMD Labor Frankfurt. „Všechny momentálně dostupné rychlé antigenní testy musí vykonávat (vyškolený) zdravotnický personál,“ zdůrazňuje německý Institut Roberta Kocha. Kola s hodnotou pH 2,5 je velmi kyselá a snadno zničila protilátky, obsažené v antigenním testu, čímž způsobila jeho zbarvení. „Jakýkoli těhotenský test by byl pozitivní,“ reagovala na politikův pokus společnost Dialab, která test vyrábí. Schnedlitze vyzvala, „ať se před zveřejněním trapných prohlášení raději zabývá trochu chemií“. Německý deník Die Welt podotýká, že test od Dialabu by měl být proveden se vzorky z nosu, „kam žádná kola opravdu nepatří“.

Dalším hitem se stal například článek: „Imunolog mluví jasně: Očkování proti koroně je bezohledný lidský experiment.“ Článek vychází z videa náboženské sekty Kla.Tv, o kterém náš web již psal a vychází opět z nesmyslné teorie, že vakcíny poškodí/změní DNA. Stefan Hockertz ve videu svou hypotézu o vědomém narušení lidské DNA opírá o tvrzení, že „účastníci klinické studie této nové genetické vakcíny se musí zavázat k velmi přísnému zabránění těhotenství“. Podle Václava Hořejšího, českého molekulární imunologa, jsou však obavy v případě těhotenství jako možné kontraindikace namístě z úplně jiných důvodů: „Pokud by to bylo tak, že kontraindikací je těhotenství, tak jen z opatrnosti kvůli tomu, aby v některých vzácných případech nějaká přehnaná imunitní reakce na očkování neuškodila plodu. Při těhotenství se opravdu v těle matky velice výrazně mění poměry imunitního systému. Například u žen, které trpí určitými typy autoimunitních chorob, může problém během těhotenství vymizet. A potom, když porodí a přestanou kojit, se vrátí zpátky. To je ale jen ilustrace toho, že těhotenství mění něco v imunitním systému. Opravdu nevím, jestli je i v případě očkování proti covidu těhotenství kontraindikací, ale klidně by mohlo být z těchto důvodů, ne kvůli nějakému takovému nesmyslu.“

„Video jsem viděl. Hrozné. Je to naprostý nesmysl. Každý, kdo tomu trochu rozumí, ví, co je RNA, co je potřeba k tomu, aby se ovlivnil genetický kód, ví, že to je naprostý nesmysl. To by se náš genetický kód musel měnit po všem, co sníme, nebo při jakékoli infekci mikroorganismem. Některé mikroorganismy opravdu pronikají dovnitř buněk, a přesto k ničemu takovému nedochází. K nějakému velice vzácnému případu, kdy se zasáhne do genetického kódu, dojít může, ale pouze v těch infikovaných buňkách. To jsou pak takzvané retroviry, ale to také vůbec nepřichází v úvahu. Naprostý nesmysl, jako by někdo tvrdil, že je Země placatá, pro odborníky je to úplně na stejné úrovni,“ uvedl a dodal, že takového názoru by byl každý člověk aspoň trochu znalý molekulární biologie.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com