Na sociální síti Facebook se objevila nová stránka, která se snaží předstírat, že za ní stojí Česká pirátská strana. Jmenuje se „Volím Piráty volím správně“. „Dva měsíce do voleb, nová hoax stránka o Pirátech se rozjela na plné obrátky. Jde o dezinformační kampaň, která nemá s Piráty nic společného,“ podotýká manažer sociálních sítí České pirátské strany Jan Vrobel. Je to další falešná stránka snažící se očernit konkrétní stranu. Před komunálními volbami to byla stránka Pirátská pravda. Ta byla hojně sdílená členy SPD i lokálními organizacemi tohoto hnutí. I tuto falešnou stránku nejvíce šíří příznivci SPD.

Stránka je poměrně amatérským dílem. Místo loga strany je v profilové stránce vlajka anarchokomunistů. Jak se dozvíme z historie stránky, stránka se dříve jmenovala „Karl Marx – Kandiduji za Piráty“ nebo „Karl Marx pro ČR“. Až 11. ledna se přejmenovala na „Volím Piráty volím správně.“

Stránka aktuálně sdílí grafiku, která má nabudit dojem, že Piráti jsou tzv. „vítači“ migrantů a uráží Čechy. Přestože se jedná o jasný fake, grafika má přes 500 sdílení.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.