Policie se zabývá trestním oznámením kvůli možnému šíření poplašné zprávy v pečovatelském domě v okrese Praha-východ, řekla ČTK policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Důvodem jsou lživé informace o úmrtí několika seniorů po očkování proti koronaviru v bytech s pečovatelskou službou v Měšicích u Prahy. Údaje se objevily na sociálních sítích. Zprávu rozšířila Jana Peterková, když vedla rozhovor s Václavou Vondráčkovou. Ve videiích nejprve Vondráčková říká Peterkové, že v pečovatelských domech v Měšicích zemřelo několik seniorů po podání vakcíny. Lživé tvrzení zopakovala Peterková i v dalším videu.
Proti lživým výrokům se ohradila obec Měšice i provozovatel pečovatelské služby, společnost Antonia. Jako zdroj dezinformací označil ředitel společnosti Jan Porubský bývalou zaměstnankyni. „Jak ověřil starosta Měšic Martin Čacký u pana Jana Porubského, ředitele Antonia senior services, s.r.o., paní Vondráčková v této společnosti již od května 2020 nepracuje. Ve stejné době jí obec neprodloužila nájemní smlouvu pečovatelského bytu z důvodu nevhodného užívání zařízení bytu. Starosta Měšic rovněž potvrzuje, že očkování seniorů v pečovatelských bytech v Měšicích dosud neproběhlo z důvodu nedostatku vakcíny. Očkování bude probíhat ve spolupráci s Nemocnicí Neratovice pravděpodobně během února tohoto roku. Obec Měšice připravuje trestní oznámení na Janu Peterkovou a Václavu Vondráčkovou pro pomluvu a šíření poplašné zprávy,“ píše obec Měšice ležící v Středočeském kraji. Policie nyní vyšetřuje veškeré okolnosti případu, následovat budou výslechy, řekla ČTK Schneeweissová. „Prověřování je na samém počátku a z tohoto důvodu v tuto chvíli nelze poskytnout žádné bližší informace,“ uvedla pro ČTK policejní mluvčí.
Podle trestního zákona ten „kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.“ Ženy mohou mít navíc problém, že uvedených tvrzení se dopouští opakovaně a navíc v nouzovém stavu.
„Moravský troll“ jako primář skončil
Před časem se na internetu objevilo video Ctirada Musila, který pod přezdívkou „Moravský troll“ šířil dezinformace a zavádějící informace o pandemii COVID-19. Náš web video analyzoval. Po dotazech Televize Seznam vedení nemocnice Ctirada Musila odvolalo z pozice primáře oddělení klinické biochemie a hematologie.
„Z pacientů, co leží na standardním oddělení, by minimálně polovina, ale spíše tři čtvrtiny, pokud by měli stejný zdravotní stav, ale nevěděli by, že mají koronavirus, tak by si doma uvařili čaj a leželi doma. A někteří by si ani ten čaj neuvařili. Takhle máme zablokované oddělení, zablokované lidi,“ vykládal na svém virálním videu s názvem „Kecy ze špitálu“.
Jeho tvrzení ale neodpovídají realitě českých nemocnic během pandemie. Televize Seznam se obrátila na vedení hranické nemocnice, zda opravdu během pandemie zbytečně hospitalizuje až tři čtvrtiny pacientů s covidem-19. „Není to pravda. My jako nemocnice se od této informace distancujeme. Nehospitalizujeme pacienty, kteří nepotřebují nemocniční péči. Jsme pod kontrolou zdravotních pojišťoven,“ říkal Eduard Sohlich, lékař a ředitel nemocnice Hranice.
Primář Musil ve stejném videu také dezinformuje o počtech obětí koronaviru. Stejně tak tvrdí, že se na podzim více umíralo i na jiné respirační choroby. Nemocnice ale nemá žádná data, která by jeho tvrzení podporovala.