Na internetu koluje video, které bylo nahráno na platformu YouTube na kanálu „Moravský troll“ s názvem „Kecy ze špitálů“. Už název kanálu moc důvěru nevzbuzuje. Tento člověk však ve videu překrucuje data, neříká ani své jméno, ani pozici na které pracuje. Podařilo se nám však zjistit, že jde o MUDr. Ctirada Musila, který se dlouhou dobu pohyboval kolem KSČM, nyní kandidoval za stranu Moravané. Musil v minulosti vystoupil i na tzv. Antikapitalistickém kempu radikální levice a je také hvězdou dezinformačního webu Dav Dva. Velmi zvláštně se jeví přitom jeho tvrzení, že údajně vypisoval úmrtní list. To zní velmi neodborně, protože lékař samozřejmě nic takového nedělá. Úmrtní list vystavuje matrika. Lékař vydává lékařskou zprávu o úmrtí. Pokud o smrti panují pochybnosti (nevyjasněná příčina úmrtí, podezření na trestný čin, úmrtí dítěte…), tělo se předává na patologii k provedení pitvy. Do úmrtního listu se navíc nepíše příčina úmrtí.

Ctirad Musil tvrdí, že „koronavirus Česko nekosí“, kdy na naráží na statistiku ČSÚ z let 2015 nebo 2017, tedy na data z dob chřipkové epidemie. ČSÚ zveřejnil statistiku úmrtnosti za 43. týden tohoto roku. Podle ní v ČR za týden zemřelo 3 569 lidí. Je to o 1512 lidí více lidí, než je průměr za posledních 10 let v tento týden (2 047). Je to ovšem také nejvíce za posledních 10 let v jakýkoliv týden. Za posledních 10 let nikdy počet zemřelých nepřevýšil 3000 za týden. Nejvíce lidí předtím za posledních 10 let zemřelo v 10. týdnu roku 2018. Tehdy zemřelo 2 994 lidí. Kritický byl i začátek roku 2017, kdy hodnoty atakovaly 4 týdny po sobě hodnotu 2900 úmrtí. Jednalo se o týden od 19. do 25. října 2020. Podle statistik Ministerstva zdravotnictví ČR v 43. týdnu zemřelo 872 lidí s nákazou SARS-CoV-2. Podle Ministerstva zdravotnictví ČR přitom byla horší situace v 44. týdnu roku (26.10-1.11.2020), kdy s koronavirem zemřelo 1 337 lidí. Ještě horší pak v 45. týdnu roku (2.-8. listopadu 2020). V něm podle ministerstva zemřelo s koronavirem 1499 lidí. ČSÚ údaje z 44. a 45. týdne zatím nemá. Není ani pravdou, že v roce 2018 začali v březnu lidé umírat bez příčiny. V té době v ČR propukla chřipková epidemie.

Lékař následně tvrdí, že hysterie do ČR přišla z USA. Samozřejmě, že to tak není. Koronaviru se celý svět bál ještě v době, kdy byl v Číně. Společnost Semantic Vision podepsala smlouvu s Ministerstvem zdravotnictví, aby společnost pomohla s dezinformacemi z Ruska a Číny.

Následuje porovnání s chřipkou. Chřipka si skutečně je schopná vyžádat několik tisíc životů ročně. Výhoda chřipky je ovšem, že na ni existuje očkování a je sezonní. Na chřipkové vlny je tedy možné se připravit.

AKTUALIZACE 28.2.2021: Náš web v článku původně uvedl, že Ctirad Musil byl dlouholetý člen KSČM. Za toto nařčení se omlouváme. Faktem je, že Ctirad Musil například v roce 2016 byl jen členem Komise mládeže při Ústředním výboru KSČM. 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.