I náš web psal, že v Čechách skupinky antivaxerů například obtěžují zdravotníky nebo politiky. V zahraničí jsou však tito lidé nebezpeční ještě mnohem více. Britská Alpha Man Assemble, kterou vedou bývalí členové ozbrojených sil, se chystají na válku proti vládě. Jejich podporovatelé, které v jednom z parků anglického hrabství Staffordshire trénují, mají za cíl „udeřit na očkovací centra, školy či policii“, zjistil investigativní reportér britského deníku Daily Mail, jenž se do skupiny infiltroval.

„Musíme udeřit na očkovací centra, školy a jejich ředitele, radní nebo policii po celé zemi. Nikdo z nás si tu podělanou vakcínu nevezme, stejně jako členové našich rodin,“ vyzvala Sam Goodyová, která pořádá setkání skupiny v Birminghamu.

Lidé, kteří zachraňují životy, se stávají terči pro radikální odpůrce očkování i v Rakousku. Tamější ministerstvo vnitra radí lékařům a dalším zdravotníkům, jak se chránit před narůstající agresivitou odpůrců očkování a také dopisovými bombami. Lékaři by měli odstranit ze svých ordinací vše, co by případní pachatelé mohli použít jako zbraň k útoku, například květináče, otvírače na dopisy a podobně. Zdravotnické uniformy by lidé neměli mít na viditelných místech na veřejnosti, nabádá ministerstvo. Při otevírání dopisů a balíčků by měli být zdravotníci obzvláště opatrní a dát si pozor na to, zda tam nejsou někde skrytá vlákna a nejde o dopisovou bombu, což se už v minulosti v několika případech stalo.

I v Německu se hned po nástupu do funkce nový německý kancléř Olaf Scholz ocitá v konfrontaci se stále radikálnějším antivakcinačním hnutím. Úřady zadržely šest podezřelých a provedly razii v několika nemovitostech v Drážďanech. Politici a média v posledních dnech údajně také obdrželi balíčky obsahující syrové maso a výhrůžky od antivaxerů.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com