Na internetu se stále šíří video, na kterém vystupuje Vladimír Štěpán (JaSaN) a mluví o energetických štítcích nebo tlaku na Home Office. Z tohoto projevu vychází také příspěvek na Facebooku. „U úřadů a kanceláří firem a organizací to znamená tlak na zrušení kanceláří a na trvalý Home a Work Office. Proto jsme také nyní svědky přesunu od osobních návštěv úřadů k bankovním identitám, datovým schránkám atd. Skončí také většina škol. Vyučování bude jen na dálku. Zrovna se projednává jak to nejrychleji zavést. Test úspěšně proběhl během korony. Mít děti tedy bude znamenat, že jeden z rodičů nebude moci pracovat, leda by byl zaměstnán na Home Office,“ stojí v textu.
Text tvrdí, že přesně kvůli tomu se zaváděly datové schránky. Mají tak totiž dovolit vyřizování všeho z domu bez potřeby ho opustit. Lidé tak nebudou muset nikam cestovat a podle textu nebudou potřebovat auta, která chce Evropská unie zakázat
Mluvčí Digitální informační agentury Jan Hainz vysvětluje pro Český rozhlas, že datové schránky se zaváděly hlavně ze tří důvodů. Hlavním z nich je ekonomický. „Stát za patnáct let existence datových schránek ušetřil odhadem kolem 30 miliard korun,“ popisuje Hainz.
Dalšími jsou podle něj časové důvody, protože došlo k urychlení komunikace, a také to, že je pro občany snazší používat datové schránky než jít například na poštu.
Datová schránka je zdarma, ve spojení s identitou občana je navíc zřízení velice jednoduché. Je spolehlivá, nestane se, že by nám pošta nedoručila dopis nebo úředník sdělil špatné informace. Je bez otevírací doby, zprávu úřadu můžeme poslat i o půlnoci.