Evropská unie se snaží snížit energetickou náročnost domů. V této souvislosti se šíří video, na kterém řečník hovoří o vyvlastňování domů a snaze EU připravit nás o domy. Ve skutečnosti se jedná o konferenci za účasti známého konspiračního teoretika Petera Staňka. Věci se mají samozřejmě trochu jinak.
„V příštích deseti letech bude v Evropě hodně rušno ve stavebnictví. Podle Evropského parlamentu a jeho nové legislativy, souhrnně nazvané Nový evropský Bauhaus, budeme muset všechny budovy zateplit. Od roku 2026 budou muset být všechny nové veřejné budovy bezemisní (tedy charakterově v pasivním nebo nulovém standardu) a na střechách se musí od roku 2028 objevit solární fotovoltaické panely, pokud je to technicky a ekonomicky proveditelné. U soukromých staveb se toto nastartuje také, ale od roku 2028. Obytné budovy procházející větší renovací mají tuto lhůtu posunutou až na rok 2032.
To, jak toho dosáhnout, nám Evropská komise a Evropský parlament nenařizují. Každý členský stát si stanoví vlastní plán, jak takových cílů dosáhnout. Do roku 2033 bychom se tedy měli připravit na to, že prakticky všechny stavby v naší republice budou muset projít stavebními úpravami, protože budou muset získat lepší energetický standard. To znamená zateplování, výměnu oken, instalaci fotovoltaiky, tepelných čerpadel či spalování biomasy, úpravy otopných systémů, zpětné získávání tepla z odpadní vody. Tato nařízení mají samozřejmě výjimky, a to u domů s historickou hodnotou, v místech, kde to není technicky či ekonomicky možné apod. Země EU se mohou rozhodnout vyloučit i další chráněné budovy, technické stavby, dočasně používané budovy, kostely a místa pro konání bohoslužeb. Kromě toho mohou státy z pravidel vyjmout veřejné sociální bydlení, pokud by renovace vedla ke zvýšení nájemného, které nelze kompenzovat úsporami na účtech za energii.
Pro tento plán by měl být připraven velký balíček podpory, který by měl umožnit úplně každému tohoto dosáhnout. I chudší obyvatelé by měli mít přístup k finančním zdrojům, jenž by pokryly náklady na rekonstrukce,“ uvádí web Dům a zahrada.
Je tedy jednoznačné, že se nejedná o snahu někoho připravit o dům, ale o snahu dosáhnout energetických úspor. Na ty by mělo být přispěno z fondů jako je například Zelená úsporám.