Není Petr Štěpánek jako Petr Štěpánek. Dezinformátor, který vystupuje na Facebooku pod jménem Eugen Onegin sdílel více jak dva roky starý příspěvek neúspěšného politika Petra Štěpánka, o kterém bylo nedávno slyšet v souvislosti s návrhem, aby se stal členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Petr Štěpánek z Hradce Králově je velký kritik České televize, kterou by rád „podminoval“. Více o něm náš web psal zde nebo zde.  

Problém ovšem je, že účet Eugen Onegin k starému příspěvku přiložil špatnou fotografii. A to herce Petra Štěpánka, který působí v stálém angažmá v Národní divadle a diváci ho mohou znát například z TV seriálů Dobrodružství kriminalistiky nebo Ohnivé kuře. Jeho hlas můžeme například zaslechnout ve filmech Sandokan (Sir William Fitzgerald) a Princ Bajaja (1971). Dezinformační příspěvek sdílelo už před dva a půl tisíce lidí.

To Facebook zablokoval a následně zrušil stránku Welcome to Reality – Freedom for Europe. Tento dezinformační kanál měl na Facebook přes 50 000 „lajků“. Stránka pořádala ve spolupráci se Zdeňkem Chytrou a Michalem Hrubým také například demonstraci proti zvolenému premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.