Slovenští rapeři Rytmus a Separ pomohli rozšířit nepodložený hoax, kteří šíří čeští konspirační teoretici o úmrtích po očkování. Rytmus jakož i Separ ve svých Instastories sdíleli nahrávku v českém jazyce, na níž neznámá žena, údajná zdravotní sestra, hovoří o 150 úmrtích po očkování v Česku, “o kterých se nesmí hovořit”, o bakteriálních zánětech plic, které jsou prý z roušek a o údajných podvodech s pacienty v nemocnicích. Video oba zpěváci přebrali z Instagramu od známé postavy dezinformační scény Michala Sharka Haška.

V nahrávce samozřejmě není uvedeno jméno sestry a samozřejmě ani kde se údajně věc měla stát. „Lékový ústav zaznamenal za poslední týden čtyři případy úmrtí, která nastala po očkování proti covidu-19. Celkem jich eviduje 25. SÚKL uvádí, že všechna hlášení o úmrtích jsou v České republice důkladně hodnocena a následně je posuzuje také výbor Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA), ve kterém má Česká republika své zástupce. „Stejně jako u ostatních hlášení se i v těchto případech jedná pouze o podezření na vztah k očkování, časová souvislost rozhodně nemusí znamenat souvislost příčinnou,“ píše SÚKL. Lidé hlásí i podezření na další nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19, nejčastěji popisují reakce jako horečka, zimnice, únava, reakce v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně. K úternímu večeru, ke kterému je i aktuální hlášení nežádoucích účinků, dostalo v Česku obě potřebné dávky vakcíny zhruba 384 800 lidí, aspoň jednu dávku očkovací látky dostalo 1 033 273 lidí. Hlášeno je 2288 podezření na vedlejší účinky. Jedná se tedy o podezření u 0,22% podaných dávek vakcín. Ve většině případů se jedná o drobné vedjší účinky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.