Facebookem se momentálně šíří velmi šílená teorie, která má vysvětlovat důvod, proč Česká republika materiálně, ale i finančně podporuje Ukrajinu. Má jít o příbuzenský vztah mezi premiérem Petrem Fialou a úspěšným českým bankéřem podnikajícím na Ukrajině Tomášem Fialou. Podle všeho s teorií přišel Pavel Zítko, který se tváří jako prezidentský kandidát ačkoliv nesplnil podmínky.

Ve skutečnosti jakákoliv příbuznost mezi předsedou vlády Petrem Fialou a podnikatelem Tomášem Fialou neexistuje. Potvrdila nám to kancelář předsedy vlády. “Tomáš Fiala zmiňovaný v příspěvku není v žádném příbuzenském vztahu s předsedou vlády ČR Petrem Fialou. Pan premiér pana Tomáše Fialu nezná,” napsal nám Václav Smolka, ředitel Odboru komunikace Úřadu vlády.

Otec premiéra Igor Fiala zemřel v roce 2021. Se svým bratrem Jiřím se jako židovští míšenci dostali do koncentračního tábora v roce 1944. Není známo, zda strýc premiéra vůbec pobyt v koncentračním táboře přežil, natož zda má nějaké děti. Ostatně, v roce 2016 příjmení Fiala neslo v ČR 9 182 žijících lidí, v Brně odkud oba pochází 470.

A jak je to s Georgem Sorosem? Skupina Tomáše Fialy zkrátka s ním jen obchoduje, jako to dělá spousta dalších bank. „Skupina Dragon Capital působí jednak jako investiční banka, kdy pro klienty nakupuje a prodává akcie a obligace, poskytuje poradenství při fúzích a akvizicích či připravuje emise obligací a akcií. Druhou částí aktivit skupiny jsou investice do private equity, do nemovitostí buď napřímo nebo ve fondech, kde skupina investuje společně například s americkou legendou Georgem Sorosem či bankou Goldman Sachs,“ řekl Seznam Zprávám.

Není ani pravdou, že by podnikatel Fiala na Ukrajině ovládal televizní trh. „Mou ambicí bylo podpořit nezávislá média. Chápal jsem to jako sociální projekt k tomu, aby Ukrajina už nebyla na hraně mezi diktaturou a demokracií. Problém je, že státní televize má jedno procento trhu a zbytek médií je kontrolován místními pěti, šesti oligarchy, kteří je využívají k podpoře svých politických stran. Média tedy nejsou vůbec objektivní. My jsme pak koupili ještě velké rádio a také před rokem deník Ukrajinská pravda, což je už dvacet let největší internetový deník na Ukrajině,“ řekl Tomáš Fiala v rozhovoru.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.